Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Fotoreprodukce děl Miller & Maranta sahají až ke stropu

mma01
Architektonický ateliér Miller & Maranta z Basileje realizoval řadu pozoruhodných projektů po celém Švýcarsku a proslavil se na mezinárodní scéně. V jihočeské metropoli přiblíží svá díla prostřednictvím velkoformátových fotografií
07.02.2022 18:18 | Ladislav Lhota

Galerie současného umění a architektury v Domě umění města České Budějovice nachystala výstavu, která pod názvem Zásahy přibližuje tvorbu architektonického ateliéru Miller & Maranta se sídlem v Basileji a dává nahlédnout do jeho pracovních postupů. Prestižní švýcarský ateliér založili Quintus Miller (1961) s Paolou Marantou (1959), později přizvali jako partnera Jean-Luca von Aarburga (1975). Výstava je volně přístupná od 11. února do 20. března.

Č. BUDĚJOVICE – Miller & Maranta patří mezi přední ateliéry současné generace švýcarských architektů. Jeho zakladatelé se během studia na Spolkové vysoké škole technické v Curychu u Fabia Reinharta a Miroslava Šika setkali s analogovou architekturou formovanou Aldem Rossim a po různých společných projektech se rozhodli v roce 1994 založit vlastní ateliér. Díla, která postupně realizovali – Voltova škola v Basileji, tržnice Färberplatz v Aarau, obytný dům Schwarzpark v Basileji, renovace a rozšíření vily Garbald v Castasegně, Starý hospic na Gotthardpasshöhe – se dočkala několika ocenění a přinesla úspěchy na mezinárodní scéně. Od roku 2013 se připojil k ateliéru Jean-Luc von Aarburg.

Urbanistické a architektonické formulace projektů Miller & Maranta reagují rozdílně na aspekty specifické místní situace, ale vždy současným jazykem. Typickými rysy jejich tvorby je značná pozornost věnovaná paměti a atmosféře místa, kladou důraz na citlivý výběr materiálů a zabývají se také kvalitou zvukových a světelných podmínek. „Prostřednictvím svých sebevědomých a nezávislých budov interpretují specifičnost místa novými prostředky – a to tak, že místo překryjí svou interpretací úkolu,“ zdůrazňuje kurátor českobudějovické prezentace Michal Škoda.

Výstavní projekt speciálně připravený pro galerii v Domě umění sestává z děl umístěných v prostorovém kontextu prostřednictvím velkoformátových fotografií. Obrazy sahající až téměř ke stropu jednotlivých místností umožňují návštěvníkům pohybovat se mezi zobrazenými budovami. Díky své mimořádné velikosti se obrazy stávají fyzicky hmatatelnými a dovolují neobvyklý přístup k architektonickým dílům. Soustředěná prezentace současných projektů formou nadrozměrných fotografií umožní hlubší a víceznačnou prohlídku, což odpovídá asociativnímu přístupu architektů v jejich návrzích.

(lho, tzd)
Foto Facebook Domu umění


mma02
mma03


Přidej komentář