Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Galerie Měsíc ve dne je v cíli. Ještě zve na Samohejla

sam01
Poslední výstavou v uzavírající se dvacetileté historii českobudějovické galerie Měsíc ve dne jsou sochařské instalace zdejšího rodáka Rudolfa Samohejla pod názvem Zhluboka se nadechni (Take a deep breath). Stejnojmenná kavárna zůstane v provozu
10.05.2021 11:27 | Ladislav Lhota

Českobudějovická Galerie Měsíc ve dne (Nová ulice) po dvou desetiletích ukončuje provoz. Kurátoři Jiří Ptáček a Michal Vavrečka jako epilog přichystali výstavu sochařských instalací Rudolfa Samohejla pod názvem Zhluboka se nadechni (Take a deep breath), která se měla konat již minulý rok, ale opakované zavírání kulturních zařízení odsunulo její start na letošní 10. květen. Přístupná bude do 28. května 2021 v pracovních dnech mezi 12 – 18 hodinou po předchozí domluvě (732 352 747).

Č. BUDĚJOVICE – Rudolf Samohejl (1987) žije a tvoří střídavě v Bruselu a Praze. Umělecké vzdělání získal v Českém Krumlově (Sv. Anežka), Praze, Salcburku a skotském Edinburghu. Od roku 2010 prezentoval své dílo sólově na několika místech v tuzemsku a zúčastnil se řady skupinových výstav napříč Evropou i na Kubě. Kurátoři Měsíce ve dne představují s radostí Samohejlovy práce v jeho rodném městě. „Už jenom proto, že se pro něho uzavírá období, kdy se vrátil na jih Čech a na určitou dobu, i když asi nebude souhlasit, vyzdvihl lokální umělecké standardy o třídu nebo dvě výš,“ zdůrazňuje Jiří Ptáček.

Zhluboka nadechnout se musí příznivci moderního umění a Měsíce ve dne, neboť pro tuto galerii je představení Samohejlových instalací poslední veřejnou událostí. „Jako dramaturgický a realizační tým jsme tady pracovali od roku 2015. Uvědomujeme si, že za to máme komu být vděční. V první řadě Jakubu Albínovi, který nás pozval k této práci, a galeristce Elišce Štěpánové, která nám po celý čas byla oporou na všech představitelných frontách. Galerie stála mnoho sil i našeho fotografa Jana Mahra a grafika Daniela Vlčka. Zároveň děkujeme všem umělkyním a umělcům, kteří vlastním úsilím přispěli k tomu, že jsme na naši galerii byli hrdí,“ říkají unisono Jiří Ptáček s Michalem Vavrečkou.

Galerii Měsíc ve dne v prvním patře původně bytového domu a kavárnu v přízemí provozovala dvacet let Eliška Štěpánová. „Bylo to mé splněné přání a velký koníček. Celou dobu jsem ve své hlavní profesi vydělávala peníze a dotovala koníčka. Podotýkám, že ráda. Na začátku roku 2020 jsem se rozhodla, že budu víc odpočívat a začala hledat nástupce. Záleží mi na zachování „ducha domu“. Podařilo se mi to v kavárně, ale ne v galerii, která při nastavené úrovni vyžaduje ročně alespoň sto tisíc korun na provoz plus dotaci Ministerstva kultury na realizaci výstav. Bohužel, žádný zájemce tyhle peníze nechtěl každý rok hledat. A tak galerie končí. Je mi to líto,“ loučí se Eliška Štěpánová.

Ladislav Lhota
Foto archiv Galerie Měsíc ve dne Přidej komentář