Galerie Mincovna ukazuje Šlechtické slavnosti a zábavy
Novou kapitolu v dějinách zámku Český Krumlov začalo psát slavnostní otevření výstavy Šlechtické slavnosti a zábavy, které se konalo 30. června 2022 za přítomnosti řady vzácných hostů v čele s generální ředitelkou Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďou Goryczkovou, hlavní kurátorkou Duňou Panenkovou nebo náměstkem ministra kultury Vlastislavem Ourodou. Výstava zároveň odstartovala provoz Galerie Mincovna na druhém nádvoří a stala se jednou ze stěžejních letošních událostí projektu Po stopách šlechtických rodů. Otevřená bude do 30. října.
Č. KRUMLOV – Sezonní expozice mapující šlechtické slavnosti a zábavu připomíná v širších souvislostech rozmanité volnočasové aktivity, které se konaly od 16. do začátku 19. století nejenom na zámku v Českém Krumlově za vlády Rožmberků, Eggenbergů a Schwarzenbergů. Zrestaurování vystavených předmětů si vyžádalo obnos ve výši tři a půl milionu korun, kompletní náklady na obnovu Mincovny se vyšplhaly k částce bezmála čtyřicet osm milionů. „Těší mne, že můžeme hlavní návštěvnickou sezonu započít touto velkolepou akcí v areálu tak významné památky,“ vyzdvihuje generální ředitelka Národního památkového ústavu (NPÚ) Naďa Goryczková.
Každý příchozí postupuje výstavou jako pomyslný účastník velkolepé slavnosti. Honosným průvodem s alegorickými vozy se posune k trůnům hostitelů, načež sleduje turnajové klání, které mívalo podobu čtyř sportovních disciplín. Zúčastní se hostiny, na níž nechybí vzácné kusy stolního náčiní včetně žertovných pohárů a keramiky. Nahlédne pod pokličku mistrům kuchařského umění a pozná, z jakých chodů sestávalo slavnostní menu. V části věnované baroknímu divadlu se lidé seznámí s operou Derviš, uvedenou v českokrumlovském zámeckém divadle na podzim roku 1795. Spatří originální kostýmy a rekvizity, části kulis nebo dobové partitury a hudební nástroje. Nahlédnou do divadelního zákulisí.
Jak těžké je chytit zlatou rybku?
Jedna partie se věnuje tanci, plesům a maškarním rejům. Kurátoři výstavy připomínají rovněž kratochvíle v zámeckých zahradách a venkovní sportovní aktivity. Nechybí ani připomínka barokních ohňostrojů a iluminací. „Šlechtické slavnosti bavily šlechtu, která vystupovala v roli herců, ale i diváky, jimiž se stávali obyvatelé měst a panství v místech konání slavností. Kulisu několikadennímu divadlu tvořily ulice, náměstí, parky, interiéry paláců a zámků,“ shrnuje hlavní kurátorka výstavy Duňa Panenková. Čtyři stovky vystavených autentických předmětů pochází z depozitářů českokrumlovského zámku nebo ze sbírek státních hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu.
Do expozice se podařilo zapůjčit vzácný soubor renesančních šperků z Metropolitní kapituly u Sv. Víta v Praze, turnajové zbroje z Muzea Kroměřížska nebo Národního ústavu lidové kultury ve Strážnici. Hromadnou jezdeckou turnajovou scénu zachycuje fascinující obraz od Hanse Jacoba z roku 1610 ze sbírek Městského muzea a galerie v Poličce. Vzácné knihy, tisky a listiny zapůjčily Státní archiv v Třeboni, Národní knihovna nebo Ústav dějin umění. Unikátní kousky ze svých sbírek neváhali do Českého Krumlova poskytnout soukromí sběratelé. Součástí výstavy jsou animace, které rozpohybují dobové grafiky s alegorickými průvody nebo turnaji.
Zpestření nabízejí obrazovky se záznamy z divadelních a tanečních představení v barokním divadle na zámku Český Krumlov nebo ohňostrojů u zámecké fontány. Výstavu Šlechtické slavnosti a zábavy doplňuje dobové hřiště na druhém zámeckém nádvoří s kolotočem, kuželníkem a paletou různých her, které prověří zručnost a dobrou mušku návštěvníků, ale i jejich rybářské schopnosti při chytání zlaté rybky. K prodeji je nachystaná publikace shrnující téma šlechtických slavností, v níž nechybí katalogová hesla nejvýznamnějších vystavených předmětů. Vstupné činí sto korun. Další informace lze vyhledat na stránkách www.zamek-ceskykrumlov.cz.
Ladislav Lhota
Foto autor (3) a Ján Honza (8)
Přidej komentář
Muzeum Kouzlo starých časů - Historické oděvy a doplňky 1850-1930
KULTURNÍ PŘEHLEDY PŘEDPOVĚĎ POČASÍ VYHLEDÁVÁNÍ V PIS