Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Galerie U Radnice ukazuje Spektrum Dannyho Lišky

161122tda01
Táborský rodák Danny Liška se jako výtvarník prosadil v rakouském exilu. Dolnorakouský Pöggstall se mu nakonec stal druhým domovem. Začínal s výzdobou fasád v řadě míst Evropy i zámoří. Zároveň se věnoval volné tvorbě a vystavoval také na dvou kontinentech. Rodnému městu věnoval vzpomínkovou knihu Lišákova dobrodružství (2019) a nástěnný kalendář s husitskou tematikou (2021)
16.11.2022 15:45 | Ladislav Lhota

Táborská Galerie U Radnice hostí od konce října až do 13. ledna 2023 retrospektivní výstavu zdejšího rodáka Dannyho Lišky (nezaměňovat s motocyklistou a spisovatelem stejného jména), která pod názvem Spektrum ukazuje šíři zobrazovaných témat na výtvarníkových obrazech. V sobotu 26. listopadu se uskuteční komentovaná prohlídka, jíž bude předcházet pěší toulka po místech spojených s dětstvím malíře a zmiňovaných v autobiografické knize Lišákova dobrodružství (start u kašny na Žižkově náměstí ve 13.30).

TÁBOR – Později úspěšný výtvarník se narodil v druhém největším jihočeském městě 6. prosince 1951. Vystudoval zde střední ekonomickou školu, poté absolvoval Vysokou školu ekonomickou v Praze. Krátce pracoval ve Strojimportu a Státní bance československé. Spolu se snoubenkou Marií v květnu 1978 emigroval do Rakouska, kde se trvale usadil a žije v městysu Pöggstall ve Waldviertelu. Zpočátku se živil prací pro grafické firmy, křestní jméno Zdeněk si změnil na Danny. Prosadil se výzdobou exteriérů a interiérů budov v Evropě i zámoří, zároveň se věnoval volné tvorbě. Vystavoval ve Vídni, Berlíně, Paříži, Amsterdamu, New Yorku a dalších městech.

(lho)
Foto archiv Tábor v akci
  


161122tda02


Přidej komentář