Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Galerii Mariánská zdobí Malířské trio

trio01
Jeden z tria, táborský rodák Roman Franta se prezentuje obrazem Zlatý déšť - Oživovací kůra.
18.04.2016 14:31 | Ladislav Lhota

Výstava Malířské trio v českobudějovické Galerii Mariánská představuje do 12. června tvorbu současných výtvarníků Romana Franty, Vojty Horálka a Michala Micla Novotného. Jejich velkoformátová plátna se objevila v téže síni již na výstavě Bramborový salát. Tady vznikl nápad propojit autory rozdílné věkem i tvorbou. Realizace se chopil kurátor Michal Trpák.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Diváka možná potěší zjištění, že ne všichni moderní tvůrci využívají ve svém díle multimédia nebo konceptuální instalace, ale v plné aktivitě zůstávají i výtvarní umělci, kterým je nejbližší klasická malba. Trio Franta – Horálek – Novotný v aktuální expozici na českém jihu nepředkládá námětově příliš angažované práce, byť se tématy některých obrazů dotýkají naší společnosti, s určitostí však projevuje radost z vizuální rozmanitosti a formování představ na malířské plátno.

Frantova část výstavy nese název Das is mein Land – aktéry jeho obrazů jsou i konkrétní postavy německého kardinála Ratzingera (emeritní papež Benedikt XIII.) nebo původce válečných hrůz Hitlera. Soubor Horálkových děl je pojmenovaný podle dominantního obrazu Strážce západní brány a přibližuje prostředí orientu. Novotného alias Miclovo monumentální snové krajiny i létající prkna sjednocuje společný titul Zlaté město a velká prkna.

Umění může mít terapeutickou funkci

Nejstarší a veřejnosti asi nejvíc povědomý je táborský rodák Roman Franta (1962), jenž se krátce po dokončení studia na AVU proslavil obrazy brouků. Svoji tvorbu postupně rozšiřoval o další motivy z přírody, ale i společenská témata. Expresivní až provokativní malbou vyvolal roku 2010 vášnivou diskuzi a pražská galerie Nová síň předčasně ukončila jeho výstavu. Prezentoval se na 120 skupinových a šedesátce samostatných výstav po celém světě. Zastoupení má ve sbírkách mnoha prestižních galerií.

Fascinaci dřevem a kutilstvím lze vysledovat u Vojty Horálka (1983 v Praze), nejmladšího z tria, který se stal nejprve dřevomodelářem a potom vystudoval malbu na AVU. „Zajímavější a důležitější, než velká témata, se mi jeví osobní, interní exotika, kterou nacházím třeba v podstatě trampingu. Snažím se dělat věci s poetikou postavenou na příbězích ukrytých v detailech prostředí, jež mě obklopuje. Myslím, že výsledky mají také co do činění s terapeutickou funkcí umění,“ zamýšlí se aktér řady výstav v Čechách i ve Francii.

Skoro surrealistickou rozmanitostí překypují díla Michala Micla Novotného (1969 v Brně). Prošel několika ateliéry AVU a profiluje se také jako sochař. Jeho obrazy vynikají modelováním prostoru pomocí světla a stínů, kde různě poletují prkna. Když autor přidá melouny, mrkev, vlčí mák, citrony, labutě, krávy nebo auta, vzniká silný vizuální elixír. Miclovu dřevěnou sochu Muž ve středních létech spatřili obyvatelé jihočeské metropole v rámci tradiční akce Umění ve městě (2014). Vystavoval v tuzemsku, ale také ve Vídni nebo Stockholmu. 

Ladislav Lhota
Foto autor a archiv Galerie Mariánská


trio02
trio03
trio04
trio05
trio06


Přidej komentář