Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hana Bauerová dostane Thálii za celoživotní mistrovství

tha01
Na pódiu Jihočeského divadla se Hana Bauerová zaskvěla v rolích Matky v Mahlerově Svatbě jako řemen, Hejtmanky v Revizorovi a především v titulní úloze v Shawově Živnosti paní Warrenové. Úspěch sklízela také jako chůva v Romeovi a Julii, dále v Anouilhově Antigoně nebo v Přepodivném příběhu ctnostné ženy z Efezu
02.11.2020 16:43 | Ladislav Lhota

Herecká asociace zveřejnila v první pracovní den měsíce listopadu oficiální nominace na celostátní Ceny Thálie 2020 za mimořádné jevištní výkony v divadelní sezoně 2019-2020. Velká pocta se dostala Jihočeskému divadlu, kam směřovaly širší nominace pro dva interprety z operních inscenací, po jednom z baletu a Malého divadla. Cenu za celoživotní mistrovství v kategorii činohra obdrží vedle Josefa Abrháma také emeritní členka Jihočeského divadla Hana Bauerová.

PRAHA / Č. BUDĚJOVICE – Letos se budou Ceny Thálie udělovat po sedmadvacáté – v sobotu 14. listopadu od 20 hodin v on-line přenosu na www.cenythalie.cz. V průběhu večera dojde k vyhlášení celkem osmnácti laureátů. Jihočeské divadlo mělo želízka v širších nominacích. V kategorii opera zaujali porotu Josef Moravec (role Dalibora) a Lenka Pavlovič (role Jitky) v inscenaci Dalibor uvedenou v Boudě. Baletním a komediálním mistrovstvím upoutal Zdeněk Mládek v roli Soudruha Pilného v taneční show Inscenační porada, která měla premiéru rovněž v Boudě na Mariánském náměstí. Za Malé divadlo sahal po ocenění František Hnilička (inscenace Nuda!).

Thálii za celoživotní mistrovství obdrží Hana Bauerová (1931), která nastoupila do činoherního souboru Jihočeského divadla před rovnými sedmdesáti léty jako čerstvá absolventka pražské AMU a prožila zde celou profesní kariéru. Spolu s manželem Josefem Bulíkem patřila čtyři desetiletí k nejvýraznějším osobnostem na budějovickém pódiu. Ztvárnila více než 150 rolí. Od postav venkovských dívek a milovnic se posunula ke zralým ženám, především s tragikomickým nebo ironizujícím podtextem. Velká zastánkyně českokrumlovského otáčivého hlediště si zahrála i po skončení stálého angažmá v roce 1990. Naposledy se představila roku 2008 jako Máti v Mrzákovi inishmaanském. 

(lho)
Foto archiv Jihočeského divadla


tha02


Přidej komentář