Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hansova kniha líčí, jaký byl partneský Lorient v roce 1927

blk01
Nová budova Jihočeské vědecké knihovny v krajské metropoli se stává svědkem slavnostního křtu cestopisné knihy Karla Hansy, která popisuje francouzskou Bretaň a především město Lorient v roce 1927
16.10.2021 16:11 | Ladislav Lhota

V nové budově Jihočeské vědecké knihovny (JVT) v krajské metropoli se 16. října uskutečnil slavnostní křest knihy Poznatky a zážitky z Francie, kterou napsal v létech 1949–1950 cestovatel Karel Hansa. Svoje zkušenosti při návštěvě Bretaně a především Lorientu, nyní partnerského města Českých Budějovic, nasbíral v roce 1927 a zanechal ve formě strojopisu. Teprve rokem 2021 se datuje první tištěné vydání.    

Č. BUDĚJOVICE – Návrh na vydání unikátní publikace vzešel z Jihočeské vědecké knihovny a setkal se s podporou radních i vzhledem ke skutečnosti, že obě města pojí od roku 1997 oficiálně uzavřené partnerství. Kvalita vzájemných vztahů se projevila především v roce 2002, kdy Budějovice zasáhly ničivé povodně. Občané mohli ocenit nezištnou pomoc iniciovanou z Lorientu. Jednalo se o finanční sbírku na rekonstrukci lávky pro pěší v Suchém Vrbném. Také JVK, citelně zasažená vodním živlem, získala darem více než dvě stovky francouzských knih. Vydáním historického cestopisu se naskytla příležitost vyjádřit dík přátelům z Bretaně.

Cestovatel a spisovatel Karel Hansa se narodil ve Vídni 25. listopadu 1890, zemřel v Praze 4. června 1967. Dětství prožil v Českých Budějovicích. Podnikl řadu výprav na Blízký východ, do Jugoslávie a na Podkarpatskou Rus, ze kterých čerpal podklady pro svoji spisovatelskou činnost.  Původní strojopis z let 1949–1950 nesl název Poznatky a zážitky z Francie, s mnoha obrázky vlastních a původních fotografií. Větší část obsahu se věnuje cestě po Bretani z roku 1927. Autor především zachycuje dojmy z pobytu ve městě Lorient, které doplňuje řadou unikátních fotografií.

Popis jednotlivých scén z běžného života a fotografická dokumentace nabývají na vysoké hodnotě také pro město Lorient, které bylo na konci druhé světové války téměř srovnané se zemí. Hansovy fotografie jsou v mnoha případech jedinečnou památkou na předválečnou podobu města. Původní autorův strojopis obohacený o unikátní fotografie byl dosud uložený v archivu JVT, kde ho objevila Zuzana Hájková v roce 2018. Čerstvě vydanou publikaci přišli uvést do života a představit veřejnosti francouzský velvyslanec v České republice J. E. Alexis Dutertre a starosta města Lorient Fabrice Loher. České Budějovice zastupovali první náměstek primátora Juraj Thoma a náměstek Ivo Moravec.

(lho, rek)
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice


blk02
blk03
blk04


Přidej komentář