Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Havrani u Rabenštejnské věže? Není to náhoda

hav01
Největší hnízdiště ve vnitřní části Českých Budějovic si vybudovali havrani vedle historické Rabenštějské věže. Umělci z kreativního centra Rabenštejnská počítají s krkavcovitými ptáky jako s váženými hosty při chystaných kulturních aktivitách
08.03.2021 19:13 | Ladislav Lhota

Unikátní monitoring havranů zahájili v těchto dnech vědci z Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity, ochranáři z magistrátu města České Budějovice a umělci z kreativního centra Rabenštejnská 2020. Dohodli se, že budou dlouhodobě sledovat havrany, zkoumat jejich chování a monitorovat pohyb prostřednictvím kamer, vysílaček a značek. Zároveň budou prezentovat veřejnosti výsledky zkoumání, aby lidé získali celistvý a atraktivní pohled do komunity havranů.

Č. BUDĚJOVICE – V první fázi budou vědci sledovat společenské chování havranů kamerami a vysílačkami a následně budou provádět experimenty popisující jejich kognitivní schopností přímo v centru města. Vědecký tým, který bude sledovat havrany a přibližovat lidem chování těchto krkavcovitých ptáků, povede ornitolog katedry zoologie Přírodovědecké fakulty Jihočeské univerzity Petr Veselý. „Havrani vyvolávají v lidech různé emoce. Jak se více přibližují k lidským sídlům, mohou některé obyvatele obtěžovat hlukem a nepořádkem. Jiní lidé je zase radostně příjímají mezi své sousedy jako součást divoké přírody,“ říká.

Největší hnízdiště ve vnitřní části jihočeské metropole si havrani vybudovali vedle Rabenštejnské věže. „Není to náhoda,“ ujišťuje David Veis z kreativního centra Rabenštejská, které se snaží historickou lokalitu oživovat kulturou. „Těším se, až budeme v létě otevírat Havraní náměstí a černí ptáci se stanou našimi váženými hosty. Myslím, že si budeme rozumět. Máme podobnou mentalitu,“ usmívá se. Živý pohled do hnízda mohou lidé sledovat na stránce http://havrani.rabenstejnska.cz/, na webových stránkách Přírodovědecké fakulty JU https://www.prf.jcu.cz/ a na stránkách města České Budějovice https://www.c-budejovice.cz/.

(lho, dav)
Foto David Veis a archiv Statutárního města Č. Budějovice


hav02
hav03


Přidej komentář