Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Historická slavnost vrátí jihočeskou metropoli do středověku

zelzla01
Premiérový ročník slavnosti Železné a zlaté České Budějovice se uskuteční ve dnech 1. a 2. září
22.08.2017 14:26 | Ladislav Lhota

Statutární město České Budějovice ve spolupráci se Sdružením Housova mlýna a s podporou agentury A. R. G. O. připravily na závěr letních prázdnin dvoudenní historickou slavnost Železné a zlaté České Budějovice. Volně naváže na oslavy 750 let od založení města (konaly se roku 2015) a její premiéra si dělá čáku k založení podobné tradice, které se v regionu těší Slavnosti pětilisté růže v Českém Krumlově nebo Táborská setkání.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Středověký duch vstoupí do ulic krajské metropole v pátek 1. září. Piaristické náměstí se přesně od půl sedmé večer promění v dobové tržiště zaplněné stánky s předváděcími i prodejními řemesly. K těm prvním patří svíčkař, přadlena, řezbář, dráteník, košíkář, hrnčíř, perníkář, šperkař, bylinkář. Mezi nimi se budou pohybovat vyvolávači zboží, biřici, žebráci, kurtizány, tambor, kat s pacholkem, mnich, ale i docela obyčejné slepice. Atmosféru dokreslí heraldické štíty, prapory, mučírna nebo obří dobývací stroj.

Na trhu, jehož pokračování se přenese i do sobotního času od 10 do 22 hodin, nebudou chybět ani komedianti – herci, hudebníci, tanečnice, kejklíři, šermíři. Program v sobotu 2. září bude nabity i v dalších městských lokalitách. Nejdůležitějším bodem se má stát Rytířský turnaj s navazujícím soutěžním kláním na Sokolském ostrově od 16 do 19 hodin. Tamtéž o půl hodiny později vypukne ohňová show.

Dobrý den, pane Zátko!

Hlavního turnaje se zúčastní profesionálové ve svém oboru a vyhraje ten, kdo prokáže rytířské umění při lukostřelbě z koňského sedla, přeskakování hořících překážek, srážení jezdců dřevcem nebo souboji koňmo. Budějovičtí radní při té příležitosti udělili výjimku k vyhlášce zakazující vstup koní do města. Turnajového vítěze přijde osobně ocenit zakladatel metropole na soutoku Malše s Vltavou, Přemysl Otakar II. , král železný a zlatý.

Soutěžit může i každý z příchozích, kdo se nespokojí pouze s povzbuzováním rytířů. V disciplínách pro malé i velké si zájemci oblečou brnění, osedlají rytířský trenažer neboli koňosud, vyzkouší funkci obřího samostřílu, kuše nebo luku, projdou chodbu gladiátorů, pokusí se v souboji získat srdce princezny. „Pravý rytíř musel být galantní a prokazovat smysl pro fair play. Proto se budou zpívat balady a tančit středověké tance,“ upřesňuje Petr Nůsek z agentury A. R. G. O.

Zátkovo nábřeží ožije v sobotu od 14 do 18 hodin Putováním dějinami Českých Budějovic, které zprostředkují dvě desítky historických postav, více či méně známých. Mezi lidmi budou procházet a diskutovat s nimi purkrabí Hirzo, Vojtěch Lanna, August Zátka, František Antonín Gerstner a další osobnosti, jejichž jména namnoze nesou budějovické ulice. Celá dvoudenní akce bude koncipovaná jako stylová a výrazně interaktivní lidová zábava. Přiblíží dobové radovánky a kostýmy, ale také ideály trytířství.

Ladislav Lhota
Foto archiv Statutárního města Č. Budějovice

Harmonogram slavnosti:

Pátek 1. září:
18:30 – 22:00 STŘEDOVĚKÝ ŘEMESLNÝ TRH S PROGRAMEM – Piaristické nám.

Sobota 2. září:
10:00 – 22:00 STŘEDOVĚKÝ ŘEMESLNÝ TRH S PROGRAMEM – Piaristické nám. 14:00 – 18:00 PUTOVÁNÍ DĚJINAMI ČESKÝCH BUDĚJOVIC – Zátkovo nábřeží 16:00 – 17:00 RYTÍŘSKÝ TURNAJ – Sokolský ostrov
17:00 – 19:00 SOUTĚŽNÍ KLÁNÍ – Sokolský ostrov
19:30 OHŇOVÁ SHOW – Sokolský ostrovPřidej komentář