Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Historická stezka Albrechtickem je tip na celý rok

hsa01
Kaple Sv. Anny z 18. století zdobí návrší nad silnicí z Chřešťovic do Albrechtic. Barokní stavbu nechala vybudovat kněžna Eleonora Amálie Schwarzenbergová, rozená z Lobkovic, na paměť svého manžela a vlastníka chřešťovického panství Františka Schwarzenberga, jenž tragicky zemřel roku 1732 při honu na srnce
09.08.2020 15:40 | Ladislav Lhota

Výletníci procházející či spíše projíždějící krajinou mezi Pískem a Týnem nad Vltavou, zastavují své kroky nebo samohyby v údolí pod Píseckými horami. Přivítá je městečko Albrechtice nad Vltavou s dominující věží kostela Svatých apoštolů Petra a Pavla, jedné z nejvýznamnějších románských památek na jihu Čech, kterou obklopuje hřbitov s originální výmalbou zdiva. Albrechtice s okolím přibližuje Historická stezka Albrechtickem vyznačená deseti informačními panely.

ALBRECHTICE NAD VLTAVOU – Historickou stezku, kterou vybudovala zdejší obec roku 2017 za podpory Jihočeského kraje v rámci Dotačního programu Podpora cestovního ruchu, tvoří desítka velkoplošných panelů s místopisnými a historickými informacemi. Nacházejí se v turisticky frekventovaných místech, většinou u silnice vedoucí od Záhoří do Albrechtic. Ucelený obraz o historii všech místních částí městečka na řece Vltavě, o němž nejstarší zmínky pocházejí z 12. století (archeologické nálezy však mají mnohem starší původ), doplňuje také publikace o historických památkách v lokalitě. Informace o Albrechticích nabízejí tři panely.

První seznamuje s dějinami původní osady a dalším vývojem, upozorňuje na kapličku Sv. Jana nebo pomník padlým v 1. světové válce. Druhý se věnuje kostelu Sv. Petra a Pavla z konce 12. století, který se pyšní monumentálními románskými malbami. Hřbitovní zeď kolem kostela tvoří 108 unikátních kapliček s malbami lidových malířů doprovázených lidovými verši. Třetí tabule upozorňuje na mohylu z mladší doby bronzové – doby halštacké. Tři zastávky se pojí k obci Chřešťovice. Přibližují pozůstatky pravěkého hradiště, kostel Sv. Jana Křtitele na poušti, zámek s kaplí Sv. Barbory a kapli Sv. Anny. Samostatné panely se vztahují k Jehnědnu, Údraži, Újezdu a plavecké obci Hladná.

Ladislav Lhota
Foto autor        


hsa02
hsa03
hsa04
hsa05
hsa06


Přidej komentář