Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Historické varhany v Cepu se letos znovu rozezní

cep01
Varhany pro kapli Sv. Jana Křtitele zakoupila obec Cep na Třeboňsku v roce 1875. Po rekonstrukci se nástroj znovu rozezní ve druhé polovině letošního roku
05.06.2019 13:25 | Ladislav Lhota

Kaple Sv. Jana Křtitele vystavěná v létech 1869 až 1871 představuje hlavní architektonickou dominantu obce Cep na Třeboňsku, jejíž historie se začala psát před šesti stoletími. Veřejně přístupná sakrální stavba vévodí obecní návsi s rybníkem. Příležitostně se zde konají bohoslužby a koncerty. Zážitek z nich brzy umocní zrekonstruované varhany, které s finančním příspěvkem Jihočeského kraje ve výši sedmdesát tisíc korun procházejí závěrečnou etapou své obnovy.

CEP – Výletníci směřující z dvanáct kilometrů vzdálené Třeboně a nejen odtud za koupáním do oblíbené pískovny nedaleko Cepu se zastavují v obci před místní hospodou. Jejich pozornosti neunikne kaple Sv. Jana Křtitele, kam je zanedlouho bude lákat zvuk nákladně opraveného nástroje. Restaurátoři počítají s předáním do provozu letos v říjnu. V první etapě obnovili varhanní skříň. Ve druhé přišly na řadu vzdušnice, píšťalnice a vzduchové soustavy. Na závěr se dává do pořádku měch, poté se nástroj zkompletuje a naladí.  

Varhany v Cepu byly delší čas nefunkční, navíc poškozené dřevokazným hmyzem. „Požádali jsme o dotaci na rekonstrukci, kterou vnímám jako příkladnou snahu vlastníka pečovat o kulturní dědictví .Obec zakoupila nástroj v roce 1875 za 460 zlatých.  Konečně se blíží chvíle, kdy se znovu zaposloucháme do tónů z kůru,“ říká starosta Jan Vobejda. „Celkové náklady na třetí etapu rekonstrukce varhan v Cepu činí 180 290 korun. Krajská dotace pokryje téměř pětačtyřicet procent z této částky,“ upřesnil náměstek hejtmanky pro kulturu Pavel Hroch.

(lho, tzk)
Foto Jihočeský kraj


cep02
cep03


Přidej komentář