Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hlavní hvězda Juan Diego Flórez zahájí MHF Č. Krumlov

florez01
Třiačtyřicetiletý rodák z Limy je podle BBC jedním z nejlepším tenoristů v historii
10.07.2016 15:26 | Ladislav Lhota

Pořadatelé Mezinárodního hudebního festivalu  (MHF) Český Krumlov k letošní oslavě 25. výročí prestižní akce přizvali jednu z největších operních hvězd současnosti, peruánského tenoristu Juana Diega Flóreze. Jeho galakoncert se uskuteční 16. července pod širým nebem v Pivovarské zahradě. Bude to bezesporu velkolepé zahájení hudební přehlídky.

ČESKÝ KRUMLOV – V době mládí Juan Diego Flórez zpíval rock a pop, obdivoval Elvise Presleyho. Klasická hudba ho uchvátila později. Pochází z hudební rodiny – tatínek interpretoval tradiční peruánské písně, maminka organizovala koncerty a svého syna velmi podporovala v hudebních aktivitách. Operní debut Juana Diega Flóreze se uskutečnil na Rossiniho operním festivalu v Pesaru, kde na poslední chvíli zaskočil za nemocného kolegu v opeře Matilde di Shabran.

Flórezovo vystoupení vyvolalo senzaci. „Měl jsem zpívat jednu z malých rolí, ale náhoda tomu chtěla, že jsem dostal šanci vystoupit v hlavní úloze Corradina. Musel jsem se ji naučit za pár dní. Byl to zlomový bod v mé kariéře,“ vzpomíná sympatický Peruánec. Brzy dostal pozvání do milánské La Scaly, kde pod taktovkou Riccarda Mutiho ve svých třiadvaceti létech otevíral novou operní sezonu. O rok později debutoval v Královské opeře v Londýně.

Pod vedením předních dirigentů vystoupil na všech významných operních scénách včetně Metropolitní opery, Pařížské opery nebo Vídeňské státní opery. Dostalo se mu uznání především za role v operách Rossiniho, Donizettiho a Belliniho. „Všechno to pro mě bylo až neskutečné. Ale v této branži je důležité mít pevné nervy. Vždycky jsem šel do všeho po hlavě a vyplatilo se mi to. Náhoda a štěstí samozřejmě nestačí, člověk musí být také perfektně připravený, aby mohl uspět,“ uvědomuje si třiačtyřicetiletý rodák z Limy.

Mezi pěvcem a publikem proudí energie

patnáct let Flórez exkluzivně spolupracuje se společností Decca – natočil řadu recitálových alb a podílel se na nahrávkách několika oper. Anglická BBC ho označila za jednoho z největších tenoristů historie. „Snažím se vnímat radost ze zpěvu. Některé opery jsou extrémně náročné, virtuózní, třeba od Rossiniho, zejména jeho Le comte Ory, či opery Donizettiho a Belliniho. Jiné jsou romantičtější, jsou o vášni a zpěvu velkých slov, jako Gounodova opera Romeo a Julie, kterou teď zpívám ve Vídni. Ale  vždy jde o to krásné proudění energie mezi vámi a publikem. A právě to je na zpěvu nádherné,“ usmívá se.

Juan Diego Flórez získal řadu cen včetně nejvyššího peruánského vyznamenání Gran Cruz de la Orden del Sol. V roce 2012 byl poctěný titulem Komorní pěvec udělovaným rakouskou vládou a stal se vyslancem dobré vůle UNESCO. Se svojí rodinou žije ve Vídni. Přestože má již deset let rakouské státní občanství, rád se vrací do rodné země, kde založil nadaci Sinfonía por el Perú podporující hudební vzdělání dětí a mládeže.

Nadace se zaměřuje na děti z chudých rodin. „ V mnoha školách jsme založili orchestry a pěvecké sbory, zároveň učíme děti životním hodnotám. Těmito aktivitami se snažíme zamezit tomu, aby děti propadly drogám či kriminalitě nebo se staly zneužívanou pracovní silou. Hudba zde funguje jako nástroj pro lepší sociální začlenění. Za posledních pět let jsme svým způsobem zachránili mnoho dětí. Fakt, že hudba může pomáhat i v boji s chudobou, je úžasná věc,“ říká Flórez.

Na přání uchopí kytaru

Jeho práce pro nadaci byla v lednu 2014 oceněná Křišťálovou cenou Světového ekonomického fóra. Hvězdný pěvec je otcem dvou dětí, pětiletého Leandra a dvouleté Lucie. Svatba s jeho ženou Julií, původem Australankou, se konala v roce 2008 v katedrále v peruánské Limě a stala se doslova národní událostí. Živě ji přenášela televize, zúčastnil se i tehdejší peruánský prezident Alan García.

Během roku žije Flórezova rodina ve Vídni, léto tráví v italském Pesaru. „Mám úžasnou rodinu. Leandro i Lucia jsou velice muzikální. Oba zpívají, Leandro navíc hraje na bicí a Lucia tanč. Každý den společně muzicírujeme. Když v některé opeře hostuji delší dobu, například když jsem zpíval Orfea v Londýně nebo Edgarda v Lucii di Lammermoor v Barceloně, přijíždí celá rodina za mnou,“ zdůrazňuje umělec.

Ve volném čase rád vaří a sportuje. Denně se zastaví alespoň na půl hodiny v posilovně, hraje fotbal a tenis. Na představení do Vídeňské státní opery často jezdí na kole. Prý mu to pomáhá rozproudit krev. Nemá-li možnost sednout na bicykl, běhá po chodbách operní budovy, aby se rozcvičil před zpíváním. K jeho koníčkům patří rovněž komponování. Nechává se inspirovat tradiční peruánskou hudbou.   

Juana Diega Flóreze na koncertě v Českém Krumlově doprovodí Symfonický orchestr Českého rozhlasu, rezidenční těleso festivalu, pod vedením amerického dirigenta Christophera Franklina. „Koncert bude reprezentativní přehlídkou mého repertoáru. Zazní bel canto i francouzská romantická opera, ale chybět nebudou ani písně. Na konci svých vystoupení někdy vezmu do ruky kytaru a zazpívám nějakou písničku jen s kytarou. Budou-li si diváci přát, zahraji i v Českém Krumlově.“ slibuje Flórez.

(miš, lho)
Foto archiv MHFPřidej komentář