Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hlediště v zámeckém parku roztočí Robin Hood

hood01
Robina Hooda před otáčivým hledištěm znovu představuje Ondřej Veselý. Vpravo je Táňa Kupcová jako Eleanor.
07.06.2016 16:04 | Ladislav Lhota

Šestadvacet řad otáčivého hlediště uprostřed českokrumlovského zámeckého parku se letos poprvé zaplní ve středu 8. června. Točnu uvede do pohybu přeobsazená inscenace Robin Hood v podání činoherního souboru Jihočeského divadla. Na sedmdesát šest hoodovských repríz z minulých sezon naváže dalších deset. Navíc mohou diváci do 10. září navštívit ještě sedmdesát šest představení (početní shoda je čistě náhodná) v podání činohry, opery, baletu a Malého divadla.

ČESKÝ KRUMLOV – Postavu legendárního zbojníka Robina Hooda znovu vytvoří Ondřej Veselý, avšak do obnovené premiéry (naposledy se hrálo v roce 2012) nastoupí několik nových představitelů. Ve výpravné hře z autorské dílny Olgy Šubrtové a Martina Glasera se do Mariany namísto Dany Verzichové převtělí Tereza Vítů, Šerifa z Nottinghamu po Ondřeji Volejníkovi převezme René Šmotek. Krále Richarda ztělesní Jan Kaštovský, vystoupí i většina zbývajících členů souboru. Robin Hood se bude hrát do 18. června.

Změny v obsazení se nevyhnuly ani činoherní inscenaci Ženy Jindřicha VIII. aneb Chudák král(em), kde v titulní dvojroli Krále Jindřicha a Hostinského Jindry vystřídá Oldřicha Víznera oblíbený seriálový herec Petr Rychlý. Komedie (rovněž dílo Šubrtové s Glaserem) bude na programu od 22. června do 9. července. Po loňské premiéře pokračuje Pes baskervillský (od 17. srpna do 4. září), detektivní komedie Petra Zelenky s hlavními protagonisty Karlem Rodenem a Jiřím Suchým z Tábora.

Kolik šťastlivců vystopuje Bystroušku?

Jedinou a dá se tušit, že zároveň jedinečnou letošní premiérou před otáčkem by se měla stát opera Příhody lišky Bystroušky (14. – 23. 7.) od světoznámého skladatele Leoše Janáčka, kterou Jihočeské divadlo uvede potřetí ve své historii, ale poprvé v plenéreovém nastudování. Režie se chopilo duo SKUTR (Lukáš Trpišovský – Martin Kukučka), pod dirigentskou taktovkou Maria De Rose vystoupí přední čeští a zahraniční sólisté. Bystroušku ztělesní alternující sopranistky Lenka Máčiková ze Slovenska a přerovská rodačka Ivana Rusko.

K uvedení Janáčkova hudebního drahokamu připravilo Jihočeské divadlo (JčD) soutěž o vstupenky nazvanou Vystopuj Bystroušku. Každé pondělí na Facebooku JčD a na vlnách ČRo Č. Budějovice se objeví indicie, které navedou soutěžící na konkrétní místo v centru jihočeské metropole. Pokud uhádnou lokaci, najdou zde samolepku s motivem lišky (z plakátu k inscenaci). Svoji fotku se samolepkou mohou do pátku poslat na info@jihoceskedivadlo.cz. Vylosovaní šťastlivci dostanou po dvou vstupenkách.

Šňůra hudebních titulů v nenapodobitelném prostředí zámeckého parku se dále skládá z Bizetovy opery Carmen v režii Jany Kališové (premiéra 2015, letos 2. – 6. 8.), Dvořákovy Rusalky přichystané režisérem Jiřím Heřmanem (premiéra 2014, letos 10. – 14. 8.) a baletní inscenace Labutí jezero v choreografii Attily Egerháziho (premiéra 2015, letos 27. – 30. 7.). Nebude chybět rodinné představení Baron Prášil (premiéra 2015, letos 11. 6. – 10. 9.) v podání souboru Malého divadla (titulní úlohy Roman Nevěčný resp. Martin Hruška).

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského divadlaPřidej komentář