Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hodiny, hodinky, hrací strojky, to je Zvuk času

060522zvc01
Výstava Zvuk času poskládaná z historických hodin, hodinek, hracích strojků vybraných z kolekce Petra Hadravy a sbírek Jihočeského muzea pomůže k vytvoření obrazu jednoho z fenoménů užitého umění a doloží vysokou řemeslnou úroveň široké skupiny rozmanitých profesí
06.05.2022 14:56 | Ladislav Lhota

Jihočeské muzeum v krajské metropoli pod záštitou Ministerstva kultury České republiky otevře v pátek 13. května (vernisáž se koná o den dříve) pozoruhodnou výstavu s titulem Zvuk času, která představuje hodiny a hodinky od 16. do 19. století ze sbírek Petra Hadravy a pořádající muzejní instituce. Unikátní hodinové stroje zasazené do skříněk umělecky tvarovaných a vyzdobených doprovodí ukázky mechanických hracích strojů, z nichž jeden bude možné při prohlídce obdivovat v plné funkčnosti.

Č. BUDĚJOVICE – Výstava přiblíží sbírku francouzských krbových hodin, které jsou vyrobené ze zlaceného bronzu, pocházejí převážně z konce 18. resp. první poloviny 19. století a zdobí je figurální, zvířecí, mytologické symboly či náměty inspirované dobovými událostmi, k nimž patřily kupříkladu napoleonské války. K vidění bude sbírka sloupkových portálových hodin rakouské provenience z poloviny 19. století, jejichž tvůrci se inspirovali francouzskými vzory. Cenné exponáty ze soukromé kolekce doplní předměty z muzejního depozitáře, aby vznikl komplexní obraz jednoho z fenoménů užitého umění a vysoké řemeslné úrovně široké skupiny profesí.

Návštěvník se vydá na procházku historií mechanických hodin, pozná různorodost jejich tvarů, materiálů a zpracování. Uvidí hodiny poháněné netradičními způsoby, hodiny hrací i takzvané mysteriózní, také stolní, nástěnné i podlahové. Potěší se ukázkou kapesních hodinek. Kulisu vytvoří zajímavé kusy historického nábytku pro dokreslení souvztažnosti a jednotnosti uměleckého slohu. „Výstava je určená široké veřejnosti ve všech věkových kategoriích a zájemcům nejen o historické hodiny, ale také umění v komplexním pojetí, užité umění, mechanické zajímavosti a neobvyklá řešení běžných předmětů denní potřeby,“ zdůrazňuje garantka výstavy a zástupkyně ředitele Jihočeského muzea Eva Hyndráková.

Pro školy a dětské skupiny je nachystaný vzdělávací program s pracovními listy o historii měření času – pro mladší děti na procvičení určování hodin, pro starší děti listy o vývoji pomůcek a přístrojů sloužících k měření času. Na všechny dětské návštěvníky čekají samoobslužné pracovní listy s výše uvedeným zaměřením. Interaktivní edukační stojany umožní dětem sestavit hodinový strojek z ozubených kol nebo ovládat sluneční a přesýpací hodiny. Expozici doplňují  rozmanité textové a obrazové materiály, obrazová galerie, kvíz nebo pexeso ve stojanu s dotykovou obrazovkou a krátkými ukázkami na velkoplošné televizi (odbíjení vybraných hodin a fungování hracích strojů).

Výstava potrvá do 5. února 2023.

(lho, tzm)
Foto Helena Motyčková


060522zvc02
060522zvc03
060522zvc04
060522zvc05
060522zvc06


Přidej komentář