Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Houslový virtuos Jaroslav Svěcený zavítá do sálu U Tří lvů

sve01
Světoznámý houslový virtuos Jaroslav Svěcený zavítá na besedu do studiového sálu Českého rozhlasu v jihočeské metropoli
25.02.2017 10:43 | Ladislav Lhota

Věhlasný houslový virtuos a také znalec historických nástrojů Jaroslav Svěcený přijde na besedu do studiového sálu Českého rozhlasu v Českých Budějovicích. Zábavné i poutavé povídání z cyklu Host U Tří lvů se uskuteční na Popeleční středu 1. března od 17 hodin. Předcházet bude rozhovor s umělcem v rozhlasovém vysílání od 14 hodin. Oba programy povede v roli moderátorky Jana Urbanová.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Rodák z Hradce Králové Jaroslav Svěcený (1960) je jedním z nejvýznamnějších současných českých houslistů, ale také známým odborníkem v oboru smyčcových hudebních nástrojů, o jejichž historii se přítomní na besedě v rozhlase dozví řadu zajímavostí. Vybrané jedinečné housle nejen návštěvnící uvidí zblízka, ale také uslyší jejich krásný rozmanitý zvuk.

Sólová dráha Jaroslava Svěceného začala v době působení na Pražské konzervatoři a Akademii múzických umění, kde studoval u profesorů Františka Pospíšila a Václava Snítila. Vzdělání dovršil houslista mistrovskými kurzy u slavných světových virtuosů Nathana Milsteina a Gidona Kremera.

Jaroslav Svěcený je proslulý popularizátor houslové hry. Jeho televizní, rozhlasové a koncertní projekty přitahují publikum všech věkových skupin. Početná koncertní turné a festivalová vystoupení Jaroslava Svěceného obsáhla USA, Kanadu, Mexiko, Brazílii, Chile, Rusko, celou Evropu, Izrael, Egypt, Alžír, Libanon, Jordánsko, Saudskou Arábii, Indii, Pákistán, Indonésii.

Letos zahraje i v Nových Hradech

Mezi oblíbené cíle Jaroslava Svěceného patří i jižní Čechy. Letos v létě odehraje sérii několika výjimečných koncertů na festivalu v Nových Hradech. Virtuos dosud natočil čtyřiačtyřicet alb s díly světových a českých autorů, za které obdržel mnoho zlatých či platinových desek. V jeho houslových šlépějích velmi výrazně kráčí dcera Julie Svěcená, která je vítězkou Mezinárodní rozhlasové soutěže Concertino Praga v oboru housle.

Pozvání do cyklu rozhlasových besed Host U Tří lvů už přijali moderátor České televize Daniel Stach, herec a člen divadla Járy Cimrmana Petr Brukner, komiksový scénárista Vlastislav Toman, kytarista a písničkář Jan Matěj Rak, hudební kritik Jiří Černý a řada dalších. Vstup na veřejnou nahrávku je volný, místenky lze získat ve vysílání Českého rozhlasu České Budějovice nebo v den koncertu v rozhlasové recepci v ulici U Tří lvů 1.

(lho – tzr)
Foto archiv Jaroslava Svěceného  
Přidej komentář