Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hradozámecká noc naplní osm jihočeských památek

220822hzn01
Centrálním dějištěm třináctého ročníku Hradozámecké noci bude letos v rámci celé republiky Státní hrad a zámek Český Krumlov, v jehož areálu ožijí především šlechtické slavnosti z barokního období. Nebudou chybět iluminace zámecké zahrady a spousta dalších světelných a pyrotechnických efektů
22.08.2022 12:44 | Ladislav Lhota

Hlavní turistickou sezonu oficiálně zakončí 13. ročník Hradozámecké noci v sobotu 27. srpna. Na více než šedesáti památkách ve správě NPÚ, z toho osmi jihočeských, se chystá netradiční večerní a noční program. Centrálním dějištěm bude Státní hrad a zámek Český Krumlov. V návaznosti na Rok šlechtických slavností se zdejší večer ponese v duchu barokních slavností s hudbou, zážitkovou gastronomií či scénickým představením plným pyrotechnických efektů. Živo bude také na Landštejně, Rožmberku, Červené Lhotě, v Hluboké nad Vltavou, Dačicích, Třeboni a Nových Hradech.

JIŽNÍ ČECHY – Vyznavače dobové hudby potěší program na hradu Landštejn. Milovníky magie a kouzel nadchnou kostýmované prohlídky zámku Hluboká s vystoupením kouzelníka. Na Červené Lhotě vedle volných prohlídek interiérů prvního patra pobaví i poučí návštěvníky doprovodná divadelní představení. Prohlídky zšeřelých interiérů zámku Dačice zpestří divadlo na zámeckém nádvoří. Účastníci Hradozámecké noci na třeboňském zámku se přenesou do dob posledních Rožmberků – Viléma a Petra Voka. Večerní prohlídky hradu Rožmberk a věže Jakobínky doplní zajímavé přednášky.

Centrem Hradozámecké noci se v rámci celé republiky stane Český Krumlov. Odpolední část programu se začátkem od 13:00 je určená široké veřejnosti. „Zčásti zdarma a zčásti za standardní vstupné bude kromě tradičních prohlídkových tras otevřené Lapidárium, Kovárna, herní prostor na druhém nádvoří, Místnost věžníka, Konírna a Zahradní muzeum. Prohlídky vybraných interiérů i hradozámeckého areálu doplní hudební a kratochvilná představení,“ informuje kastelán Pavel Slavko. Večerní komponovaný program od 18:30 do 23:30 hodin se ponese v duchu renesančních a barokních zábav na aristokratickém dvoře.

Ožije svatojiřská legenda

Chybět nebude hudba a tanec v zámeckém barokním divadle a Maškarním sále, ani zážitková gastronomie. Připravené jsou komentované prohlídky ve výstavě Šlechtické slavnosti a zábavy, která se nachází v obnovené Mincovně. Vrcholem českokrumlovského večera bude scénické zpracování svatojiřské legendy na druhém nádvoří, kde nebudou chybět světlené a pyrotechnické efekty. Počet účastníků je limitovaný kapacitou nádvoří a historických interiérů, vstoupit může dvě stě osob. Organizátoři doporučují zakoupení vstupenek s předstihem. Cena činí devět set korun. Po dobu konání večerní akce budou uzavřené zámecké brány.

Pět krátkých masopustních her a interludií nachystaných v Červené Lhotě představuje klíčová díla českého divadla pozdního humanismu a raného baroka. Jejich spojujícím motivem jsou vztahy v rodině. „Oproti minulým ročníkům se budete moci o zámku dozvědět mnohé od našich průvodců, kteří budou nejen odpovídat na dotazy, ale také iniciativně vykládat zajímavé příběhy o zámku,  lidech, kteří jej obývali, a věcech, kterými se obklopovali někdejší majitelé,“ upřesňuje kastelán Tomáš  Horyna. Představení začínají v 16 hodin, 18.15 a 20.30. Vstupné je dobrovolné, rezervace nutná.

Během nočních prohlídek v Dačicích bude možné navštívit zámecké interiéry a expozici Městského muzea a galerie Dačice sídlící v zámecké budově. „Prohlídky překrásných reprezentačních i soukromých pokojů rodu Dalbergů budou ve večerních hodinách bez průvodce a bez časového omezení,“ zdůrazňuje kastelánka Kristýna Dvořáková. Zcela výjimečně okusí zájemci večerní atmosféru muzea a galerie, zhlédnou také divadelní představení na nádvoří od osmi hodin večer. Hru na motivy povídky Karoliny Světlé nastudoval divadelní soubor NOTDIS (Nová turnovská divadelní scéna). Celovečerní vstupné bez nutnosti rezervace činí dvě stě korun, dětské osmdesát.

Přijde Rudolf II.

Večerní kostýmované prohlídky reprezentačních pokojů na zámku Hluboká zpestří vystoupení kouzelníka. Prohlídky se budou konat v době od 18 do 22 hodin. Vzhledem k omezené kapacitě se doporučuje rezervace předem. Výklad o historii hradu Landštejn doprovodí současná i historická hudba v podání Jindřicha a Ley Mackových, kteří zahrají na loutnu a housle. Od osmi hodin večer bude na nádvoří připravený program pro děti s povídáním o hradu, legendou o Bílé paní a písničkami z pohádek. K organizované prohlídce bude přístupný hradní příkop. Areál se otevře vždy deset minut před začátkem programu – v 19:50, 20:50 a 21:50 hodin.

V Nových Hradech si lidé připomenou událost z přelomu července a srpna roku 1794. „Na hradě se konala inscenovaná venkovská svatba při příležitosti vzácné návštěvy knížecích rodin Schwarzenbergů a Lobkoviců. Nevěstu hrála Rosalie Apfalterová, schovanka hraběnky Terezie Buquoyové,“ vysvětluje kastelán Jan Smolík. Od 19 do 22 hodin se plánují noční prohlídky hradu s průvodci v historických kostýmech. V Rožmberku se uskuteční večerní prohlídky hradních interiérů a věže Jakobínka. Nádvoří bude patřit přednáškám o výzkumu hrobky Rožmberků ve Vyšším Brodě, rytířských turnajích nebo soukromých slavnostech rodiny Buquoy. Preludovat bude klavírista Leo Schwarz.

Na třeboňském zámku se vrátí návštěvníci do časů Viléma z Rožmberka a jeho bratra Petra Voka. Potkají zajímavé osobnosti našich dějin, mezi nimiž vynikne císař Rudolf II. Odvážlivci se zapojí při prohlídkách do vědomostního kvízu a soutěže o malý dárek. Prohlídky začínají v 19, 20, 21 a 22 hodin. Vedle více než šesti desítek státních objektů spravovaných Národním památkovým ústavem se zapojí do programu Hradozámecké noci také šestnáct objektů mimo správu NPÚ. Partnerem akce je Ministerstvo kultury České republiky. Generálním mediálním partnerem je Česká televize, hlavním mediálním partnerem Český rozhlas.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ


220822hzn02
220822hzn03
220822hzn04
220822hzn05
220822hzn06


Přidej komentář