Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hradozámecká noc oživí devět jihočeských objektů

osh01
Hradozámecká noc ze soboty 31. srpna na neděli 1. září oživí devět památkových objektů na jihu Čech. Nevšední atmosférou okouzlí návštěvníky také osvětlený zámek v Hluboké nad Vltavou
25.08.2019 08:42 | Ladislav Lhota

V areálu devíti památkových objektů na jihu Čech se uskuteční ze soboty 31. srpna na neděli 1. září Hradozámecká noc. Hrad Landštejn se oděje do renesančního hávu, Rožmberk zkrášlí květinová výstava Kouzlo bylin. Na hradě Zvíkov bude řádit Zvíkovský rarášek, do kláštera Zlatá Koruna pronikne barokní hudba. Zámek v Dačicích otevře sklepení, na Hlubokou se vrátí granátníci. Zámek Třeboň se promění v jazzovou tančírnu. Živo bude i na Červené Lhotě a Nových Hradech.

JIŽNÍ ČECHY – Hradozámecká noc na Červené Lhotě se zaměří na zámecký rybník a vodu v krajině. V hlavní části programu na návštěvníky čekají přednášky s titulem Co vydalo rybniční dno resp. Je libo vodu v krajině? Děti se mohou těšit na výtvarné dílny. Koncert od devíti hodin připomene rakouského barokního skladatele Karla Ditterse, který na panství Červená Lhota strávil podzim svého života. Chybět nebude oblíbená volná prohlídka historických interiérů prvního patra bez průvodce. V jedenáct hodin odstartuje soutěž pro osoby starší osmnáct let.

Na zámku v Dačicích se vedle běžně přístupných prostor za tmy otevřou sklepení a výstava Marnivost z cyklu Šlechtické neřesti. „Bez časového omezení si prohlédnete překrásné reprezentační i soukromé pokoje rodu Dalbergů, nejvýznamnějších majitelů zámku Dačice. Celý zámek bude osvětlený svíčkami,“ upozorňuje kastelánka Kristýna Dvořáková. Interiéry hradu Rožmberk zkrášlí výstava květinových aranží Kouzlo bylin – stovky květů doplní mnoho druhů známých i méně známých bylin. Prohlídky budou zpestřené přednáškami nejen o bylinách. Hradní nádvoří se rozezní smyčcovým koncertem.

Na zámek Hluboká se vrátí po osmdesáti létech schwarzenberská granátnická garda, která v první polovině 20. století plnila funkci čestné stráže v Českém Krumlově a zajišťovala důstojnost významným událostem schwarzenberské knížecí rodiny. Na hlubockém nádvoří se předvedou gardisté v parádních bílo-modrých uniformách, zahraje kapela Schwarzenberské granátnické gardy. Do reprezentačních pokojů zavedou návštěvníky kostýmovaní průvodci, v soukromých apartmánech se během tematické prohlídky bude hovořit o sportovních aktivitách a koníčcích posledních šlechtických majitelů. Promítat se bude dobový film z rodinného archivu Schwarzenbergů.

Zvíkovský rarášek nebude pro děti

Hrad Landštejn se během Hradozámecké noci oděje do renesančního hávu. Do 16. století, kdy na hradě vládl rod Krajířů z Krajku, přenesou návštěvníky renesanční písně vokální skupiny Exfanta, ale i tematicky zaměřený výklad o historii hradu a doprovodný program v hradním příkopu. Hrané prohlídky na zámku v Třeboni zavedou příchozí do třicátých let 20. století, kdy se zámek na čas proměnil v luxusní hotel. Během večera vystoupí v areálu zámku formou dobové tančírny také Jazzband Schwarzenberské gardy. Večerní prohlídky ztemnělými prostory kláštera Zlatá Koruna doplní kratší hudební vystoupení na varhany z roku 1699. V křížové chodbě zazní koncert na dobové nástroje.

V Nových Hradech se lidé vrátí do doby, kdy po Vitorazské obchodní stezce putovaly karavany kupců a hrad strážil jejich bezpečí. Program začne již hodinu po poledni a naváže na městské slavnosti k výročí 740 let od první písemné zmínky o městě. Na hradním nádvoří vystoupí šermíři, sokolník, kejklíř, tanečníci dobových tanců a několik hudebních skupin. Pro děti se chystají dva divadelní kusy v podání divadla Beze Všeho (13:00 a 16:20). Od sedmi večer startují kostýmované prohlídky hradu uvedené hraným příběhem. Součástí bude  degustace vín a vinných moštů.  

Během Hradozámecké noci na hradě Zvíkov se uskuteční loučení s dalším ročníkem Zvíkovského divadelního léta. Divadelní spolek Prácheňská scéna na hradním nádvoří uvede od půl deváté ikonickou hru Ladislava Stroupežnického Zvíkovský rarášek. O hudební doprovod se postará písecký smíšený pěvecký sbor Sborissimo. Chybět nebudou akční scény v podání šermířů Collegium 1570. Na představení je možné se dopravit společně s herci autobusem, který odjíždí v 18:00 od divadla F. Šrámka v Písku. Doprava je zdarma. Večerní představení není vhodné pro děti do dvanácti let.

(lho, tzp)
Foto Ján HonzaPřidej komentář