Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hradozámecký advent přiláká děti i dospělé návštěvníky

hzn01
Schwarzenberská hrobka v Domaníně u Třeboně v adventním čase vytvoří kulisu svátečním koncertům a přivítá návštěvníky komentovaných prohlídek
27.11.2019 16:07 | Ladislav Lhota

Jihočeské objekty ve správě Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích nabídnou rozptýlení od předvánočního shonu také v rámci letošního Hradozámeckého adventu. Speciální prohlídky připomenou staré zvyky a tradice, dárky pod stromeček si zájemci nakoupí na řemeslných trzích. Sváteční atmosféru navodí adventně laděné koncerty a výstavy. Pro děti jsou připravené tvořivé dílny.

JIŽNÍ ČECHY – Novinkami budou vánoční koncert na zámku Čevená Lhota nebo vánočně vyzdobená zámecká kuchyně na Hluboké i se živými kapry v kamence, či rozšíření zdejší Zimní prohlídkové trasy o pracovnu kněžny Terezie. Nebudou chybět Vánoce u pana správce na Nových Hradech, Adventní dny na zámku v Jindřichově Hradci, ani kostýmované prohlídky První knížecí Vánoce na Třeboni. Podrobnější informace k jednotlivým akcím předkládáme v následujícím přehledu.     

Státní hrad a zámek Český Krumlov
Završením předvánočního období v Českém Krumlově bude Živý Betlém 23. prosince od 16:15 a 18:30 hodin na II. zámeckém nádvoří a devětadvacátý ročník Medvědích Vánoc 24. prosince. Hradní muzeum se zámeckou věží bude otevřené do 22. prosince.

Státní zámek Červená Lhota
Adventní koncert na zámku Červená Lhota 15. prosince od 16 hodin složí hold rakouskému hudebnímu skladateli a hudebníkovi Karlu Dittersovi z Dittersdorfu, který v roce 1798 přijal pozvání hraběte Ignáce Stillfrieda na zámek Červená Lhota a strávil tady zbytek svého života. Posluchači se mohou těšit rovněž na díla Dittersova současníka Josepha Haydna i slavné filmové melodie. Závěr večera bude věnovaný koledám.

Státní hrad a zámek Jindřichův Hradec
Program víkendových Adventních dnů 7. – 8. prosince přinese hudební, taneční a divadelní vystoupení. Nejen dětské návštěvníky potěší malý zvěřinec, výstava sokolnicky cvičených dravých ptáků nebo lukostřelba na II. nádvoří. V provozu bude 500 let stará Černá kuchyně. Zámecká nádvoří se promění v tržiště s originálním zbožím a se sladkými i slanými pochutinami. Své dovednosti předvedou umělečtí řezbáři, kováři a hrnčíři, v malých tvůrčích dílnách si zájemci vyzkouší vlastní zručnost. Drobnou divadelní chuťovku nabídne představení Zázrak v zámecké kapli. Nejmenší potěší Čertovská pohádka, aneb jak voják s čerty zápolil. Chrámový sbor Adama Michny zazpívá v kapli Sv. Ducha adventní skladby ze starých kancionálů. Přístupné budou výstavy Kabinety Suchlé a Černínové.

Státní zámek Hluboká
Advent na hlubockém zámku poprvé nabídne speciálně vyzdobené prostory zámecké kuchyně každý adventní víkend od 10:00 do 16:00 hodin. Na výzdobě se podíleli zahradníci z několika jihočeských zámků a přední český florista Slávek Rabušic. K vidění budou netradiční suché vazby a dekorace, aranže z ovoce, vánoční stromeček, živí kapři v kamence. Prohlídky budou volné bez průvodce za cenu běžného vstupného (plné 100, snížené 70 korun). Zámecké nádvoří provoní vánoční punč, teplý jablečný závin nebo horké kaštany. Od úterý do neděle bude v provozu Zimní prohlídková trasa, která zájemcům přiblíží život posledních majitelů po romantické přestavbě v polovině 19. století. Trasu se čerstvě rozrostla o pracovnu kněžny Terezie.

Státní hrad Nové Hrady
Při svátečních prohlídkách od 30. listopadu do 15. prosince návštěvníci nahlédnou do adventní a vánoční atmosféry v domácnosti správce novohradského panství na počátku 20. století. Dozví se o vánočních zvycích a tradicích, které se udržovaly nejen na Novohradsku. Prohlídkovou trasu zpestří výrobky amatérských cukrářů, kteří se zapojili do soutěže o nejkrásnější perníkový hrad.

Státní zámek Třeboň
Tradičně bohatý program vyplní prostory třeboňského zámku. Vánoční inspiraci načerpají lidé v zámecké galerii, kde se ve dnech 30. listopadu až 7. prosince koná prodejní výstava vánočních dekorací Vánoce Klub Mája. Od 10. do 17. prosince následuje výstava sklářských výrobků, vánočních ozdob a aranží Skleněné Vánoce. Ve čtvrtek 19. 12. bude na velkém nádvoří zámku k vidění Živý Betlém od Borovanských betlémářů.
V kapli Schwarzenberské hrobky v Domaníně zazní 1. 12. adventní koncert českobudějovické hudební skupiny MiMoBa-nd, o týden později 7. 12. se představí Chrámový sbor Ševětín. Komentované prohlídky knížecí hrobky v Domaníně se konají do 21. prosince vždy od čtvrtka do soboty. Zavřeno nebude ani po Vánocích. Návštěvníci zámku se mohou těšit na hrané vánoční prohlídky s odkazem na první svátky, jak je Schwarzenbergové mohli na Třeboni slavit v zimě roku 1895. Prohlídky První knížecí Vánoce budou 27. – 29. 12. od 13 do 19 hodin.  

Klášter Zlatá Koruna
Čekání na Světlo – Adventní čas v kantátách a písních českého baroka Kantáty a písně českého baroka v kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Zlaté Koruně 1. prosince od 17 hodin přednesou Marie Hintnausová (soprán), ZitaVinklerová (viola da gamba) a Mikoláš Troup (varhany a tenor).

(lho)
Foto Jihočeská centrála cestovního ruchuPřidej komentář