Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hrady a zámky chystají novinky a přívětivé ceny

180323krz01
Na Státním hradě a zámku Český Krumlov letos turisté spatří navrácené reprezentativní textilie na Zlatém neboli Eggenbergském kočáru, který sloužil k přepravě darů při audienci u papeže v roce 1638, a také premiérově instalované slavnostní aranže jídelních stolů na prohlídkových trasách
18.03.2023 11:18 | Ladislav Lhota

Jihočeské hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu (NPÚ) se otevřou 1. dubna návštěvníkům, pro něž jsou připravené novinky na prohlídkových trasách a řada tematicky zaměřených akcí. Nezvýší se vstupné pro dospělé, naopak vstupenky pro mládež od šesti do sedmnácti let zlevní na třicet procent základní ceny. Děti budou mít vstup zdarma o víkendu 22. – 23. dubna a také 1. června. Slevu dvacet procent získají senioři 65+, mládež 18 – 24 a držitelé průkazů ZTP, ZTP/P.

JIŽNÍ ČECHY – Chystá se program na Velikonoce a Mezinárodní den památek. Objekty NPÚ se zapojí do Noci kostelů, Víkendu otevřených zahrad, Hradozámecké noci či Dnů evropského dědictví. Co je nového? V interiérech obou prohlídkových tras na zámku Červená Lhota se přes zimu malovalo a reinstalovaly některé místnosti, aby co nejvíce připomínaly dobu posledních šlechtických majitelů. Mimo provoz zůstane půjčovna lodiček. V září se úplně vypustí zámecký rybník a začne generální rekonstrukce s investicí přes padesát milionů korun. „Radikální obnova hráze otevře krajinné pohledy skryté po více než pět století,“ upozorňuje kastelán Tomáš Horyna.    

Provoz na krumlovském zámku odstartuje v sobotu 1. dubna tradiční průvod z pátého nádvoří od barokního divadla do centra města. Zapojí se účinkující v dobových kostýmech, tanečníci a hudebníci. Scénky připomenou Viléma z Rožmberka usilujícího o polský trůn. V tento den se otevře prohlídkový okruh renesančními a barokními apartmány. Druhý prohlídkový okruh apartmány z 19. století se otevře v květnu. „Událostí bude návrat reprezentativních textilií na Zlatý kočár a instalace livrejí trabantské gardy souvisejících se Zlatým kočárem, který pro diplomatickou misi u papežského stolce nechal vyrobit v Římě roku 1638 kníže Jan Antonín I. z Eggenbergu,“ informuje kastelán Pavel Slavko.

Bellaria se probudí do krásy

Nejvýznamnějším restaurátorským a stavebním projektem v Českém Krumlově bude celková obnova letohrádku Bellaria. Náklady se vyšplhají k padesáti milionům korun. Unikáty budou kouzelný stůl, který bylo možné přemisťovat z kuchyně do jednotlivých pater pomocí výtahové konstrukce, a umělá jeskyně zdobená lasturami perlorodek říčních. Příchozí do zámku v Dačicích se mohou těšit na sezonu bez omezení, nepřístupných pokojů a provizorních tras. „V roce 2023 startujeme s veškerým komfortem a kvalitou, jaká je pro Dačice typická,“ ujišťuje kastelánka Kristýna Dvořáková. Po rozsáhlých stavebních úpravách z předchozích let jsou v plánu pouze opravy menšího rozsahu.

Na hlubockém zámku pokračuje akce Vodní systém budováním závlahového systému zámeckých zahrad včetně opravy novogotické vodárenské věže. Nová lávka vedoucí na ostrůvek zámeckého rybníka bude připomínat původní můstek z přelomu 19. a 20. století. Novinkou v zámeckých interiérech bude textilní tapeta, která se navrátí do pracovny kněžny Terezie. Správa zámku v Jindřichově Hradci letos po 240 létech vzkřísí jednu z nejstarších jihočeských velikonočních tradic. K oblíbené výstavě Splašená vejce přibude podávání sladké kaše z ovesných vloček, pivovarského sladu, medu a koření. V sobotu 8. dubna bude navíc v provozu černá kuchyně.  

Do kaple vkročí jen deset lidí

Zámek Kratochvíle vstupuje do sezony s čerstvě angažovaným kastelánem Petrem Šmídem, který hodlá navazovat na tradiční akce. Patří k nim patří přednáška profesora Hilského, pouť, tančírna nebo květinová výzdoba interiérů. Novinkou jsou čtyři hudebně divadelní večery v interiérech a iluminované zahradě. Výletníci na hradě Landštejn spatří monumentální zříceninu po třech létech bez lešení. „Opravené stěny kontrastují s těmi, na kterých je stále ještě cementová malta,“ říká kastelánka Eliška Niederová. Lidé ocení nový okruh Hrad a kaple, který kombinuje samostatnou prohlídku hradu s komentovanou prohlídkou unikátní románské kaple, do níž může vkročit pouze deset lidí dvakrát denně.

V Nových Hradech půjde do finiše stavební obnova domku v předhradí se zázemím pro průvodce. Součástí stavební akce bude revitalizace předpolí hradu, kde vznikne odpočinková zóna pro návštěvníky s dřevěným altánem. Kulturní život zpestří bezplatně přístupná výstava Portrétní miniatury. Mimořádný zážitek slibují velikonoční prohlídky 7. – 10. dubna a Novohradské podzimní slavnosti Oldřicha I. z Rožmberka 29. října. Na Rožmberku pokračuje čtvrtým rokem obnova původní výmalby místností někdejšího Buquoyského muzea v prvním patře hradu. Na léto se chystá tradiční tematická výstava s osobními příběhy členů rodu Buquoy a pátý ročník projektu S hostem na Rožmberku.

Libo svatbu na Zvíkově?

Třeboňský zámek čekají opravy omítek a soklových partií fasádního pláště. Začne také obnova truhlářských prvků v areálu. Prolog sezony bude patřit oblíbené výstavě květinových aranží v rožmberských renesančních interiérech, letos na téma amarylis a voda (7. až 15. dubna, o Velikonocích v rámci samostatné prohlídky bez průvodce). Na zámku Vimperk se dá do pohybu druhá etapa projektu Probouzení zimního zámku. „Rozsáhlé stavební práce na Horním i Dolním zámku neomezí návštěvnický provoz, naopak lidé budou sledovat obnovu doslova v přímém přenosu,“ podotýká kastelán Vojtěch Brož. Nejdůležitější akcí bude Muzejní noc v sobotu 3. června.

Klášter Zlatá Koruna se zapojí do Mezinárodního dne památek a historických sídel. V neděli 16. resp. 23. dubna si zájemci prohlédnou Opatskou kapli s odborným výkladem. „Rádi bychom dokončili práce směřující ke zpřístupnění Barokní lékárny, která se vklíní do hlavní prohlídkové trasy,“ informuje kastelánka Lenka Tondlová. Na hradě Zvíkov plánují památkáři opravu zborcené části hradební zdi nad řekou Vltavou a torza cihelné klenby v podzemní části Královského paláce. Obřadní síň využívaná pro svatby se stěhuje do větších prostor v přízemí paláce a hradní galerie získá již třetí místnost. V červenci a srpnu se nebudou chybět divadelní a šermířská vystoupení.

Ladislav Lhota
Foto autorPřidej komentář