Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hudební divadlo Ze:Mě vychází ze mě i ze Země

hdzm01
V původní Adamčíkově inscenaci muzikálu Cyrano z období 2016 až 2017 vystupují Lucie Anna Zatloukalova jako Lisa, David Zenkl jako Rageneaux a muzikalová company
26.06.2019 12:21 | Ladislav Lhota

Rodný list Hudebnímu divadlu Ze:Mě vystavil uprostřed letošního roku tvůrčí tým kolem hudebního skladatele Vojtěcha Adamčíka a tímto činem přiřadil České Budějovice k několika málo městům v republice (Praha, Ostrava, Plzeň), v nichž fungují profesionální divadelní scény zaměřené převážně na muzikál. Jihočeské novorozeně navazuje na úspěšné muzikálové tituly Úděl osudu, Cyrano a Zaslaná pošta uváděné na Malé scéně DK Metropol v období 2014 – 2019.

Č. BUDĚJOVICE – Citované tituly za uplynulých šest let zhlédlo na dvacet tisíc diváků. Úspěšné inscenace získaly třináct ocenění na amatérských divadelních soutěžích – za nejlepší hudbu, libreto nebo režii. „Naše dosavadní aktivity jsme se rozhodli spojit pod křídly profesionální instituce. Podobný typ divadla se nenachází v celém Jihočeském kraji. Repertoár bude složený převážně z původní tvorby ušité na míru našemu divadlu. Dáme příležitost novým mladým autorům a také interpretům, kteří se u nás potkají se zkušenějšími kolegy. Výjimečně sáhneme po jiných autorech, třeba i zahraničních,“ prozrazuje ředitel divadla a hudební skladatel Vojtěch Adamčík.

Oficiální startem v září 2019 vznikne na půdě jihočeské metropole ojedinělá umělecká platforma. Proč Ze:Mě? „Tvorba bude vycházet z nás, tedy ze mě a taky ze Země. Odkazujeme se i na Pratchetovu Zeměplochu. Dvojtečka je spojovací element,“ vysvětluje mladý ředitel. Vedle Vojtěcha Adamčíka patří do týmu Jan Batysta (zástupce ředitele, textař a scénárista), Petr Mach (producent), Lucie Anna Zatloukalová, Magdalena Froňková (choreografky), Filip Šinkner (textař a scénárista), Jaroslav Dvořák (dramaturg), David Tomášek (hlasový poradce) Vladimír Batysta (grafik), Nikola Ciprová (reklama). Stálými hosty jsou David Cody (režisér, dramaturg a dirigent), Jan Bubák (dirigent ND v Praze).   

Cyrano bude dynamický

Hudební divadlo Ze:Mě bude působit v prostorách KD Vltava v Českých Budějovicích. Uvažovalo se o bývalém kině Mír v Suchém Vrbném nebo KD Slavie na nábřeží Malše, ale zvítězil nájem v Kulturním domě Vltava, který disponuje odpovídajícím technickým zázemím a variabilní kapacitou 400 až 700 diváckých míst. K výhodám patří dobrá možnost parkování i dostupnost MHD. Slavnostní prolog obstará Muzikálové gala ve středu 25. září. Koncert nabídne české i světové hity z muzikálů Jesus Christ Superstar, Hamilton, Čarodějka, Největší showman, Kočky (Cats), Baron Prášil, Kdyby tisíc klarinetů, Casanova. Vystoupí přední umělci (viz plakát pod článkem), přijedou vzácní hosté.

Premiéra zbrusu nové verze muzikálu Cyrano, který se hrál úspěšně na Malé scéně DK Metropol v období 2016 až 2017 a diváci po něm stále volají, se uskuteční v KD Vltava 28. a 29. února 2020. Autorsky jsou podepsaní Vojtěch Adamčík s Filipem Šinknerem, dramaturgie a režie se ujal budějovický rodák působící v Plzni David Cody, hudební nastudování bude v kompetenci Jana Bubáka, choreografii vezme do rukou Lucie Anna Zatloukalová spolu s Magdalenou Froňkovou. Na deset sólových rolí a dvacet míst v company vypisuje Ze:Mě konkurz v termínu 29. a 30. září. Inscenaci doprovodí dvacetičlenný orchestr s dirigentem Janem Bubákem.

Režisér a dramaturg David Cody se podílel již na přípravě muzikálu Casanova realizovaném na nádvoří zámku v Hluboké nad Vltavou. „Hudba Vojtěcha Adamčíka k Cyranovi si žádá velký prostor, který nám bohatě poskytuje sál v KD Vltava. Chceme vytvořit dynamickou scénu za použití točny,“ prozrazuje člen opery Divadla J. K. Tyla v Plzni a příležitostný host Jihočeského divadla. Na sezonu 2020-21 chystá Hudební divadlo Ze:Mě tři premiéry. Nejprve taneční show pod autorským vedením Lucie Anny Zatloukalové, dále původní britský muzikál od mladého britského skladatele, nakonec původní historický muzikál z dílny Vojtěcha Adamčíka, Jana Batysty a Filipa Šinknera.

Ladislav Lhota
Foto Daniel Veselý (4), Tadeáš Černovský (1), archiv HDZM (1)


hdzm02
hdzm03
hdzm04
hdzm05
hdzm06


Přidej komentář