Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hudební festival Jihočeské Nové Hrady potěší milovníky houslí

sve01
Za pořádáním festivalu Jihočeské Nové Hrady stojí houslový virtuos Jaroslav Svěcený, jenž se zapojí do všech pěti koncertů 5. ročníku jako instrumentalista i moderátor. Navíc přidá výklad k unikátní výstavě vzácných starých nástrojů
20.08.2020 10:22 | Ladislav Lhota

Série koncertů klasické hudby v Nových Hradech a blízkých lokalitách vyplní pětidenní program pátého ročníku hudebního festivalu Jihočeské Nové Hrady (21. – 25. srpna). Za celou akcí stojí jeden z našich nejvýznamnějších houslistů Jaroslav Svěcený, který se zapojí do všech pěti koncertů nejen interpretací, ale také průvodním slovem. Zároveň doprovodí osobním výkladem unikátní výstavu vzácných houslí pocházejících od českých, italských, francouzských a německých mistrů 17. – 20. století.

NOVOHRADSKO – Zahajovací koncert pod názvem Sny o strunách se uskuteční v hotelu Máj v Nových Hradech 21. srpna (tento i všechny zbývající koncerty začínají ve 20 hodin). Královské nástroje rozezní Jaroslav Svěcený (housle) a Barbora Plachá (harfa). O den později následuje Sváteční chrámový koncert v barokním kostele Nejsvětější Trojice v Trhových Svinech. Ke klavíru usedne Lucie Tóth a představí se arménská pěvkyně Varine Mkrtyčanová. Nedělní večer 23. srpna zpestří Smyčcové gala v Rezidenci Nové Hrady. Bude to virtuózní dialog houslí a violy, na niž zahraje Jitka Hosprová, ve známých i neznámých skladbách 18. – 21. století.

Barokní kostel Panny Marie Těšitelky v Dobré Vodě u Horní Stropnice se v pondělí 24. srpna stane dějištěm večera označeného jako Stradivari na Dobré Vodě. Slavné housle Antonia Stradivariho z roku 1667, Giuseppe Guarneriho z roku 1733, Camilla Camilliho z roku 1751 a dalších italských mistrů 17. – 19. století v rukách Jaroslava Svěceného doprovodí špičkový varhaník Pavel Svoboda. Závěr festivalu 25. srpna obstarají Temperamentní jižanské melodie v novohradském hotelu Máj. Sílu pozitivních emocí z argentinské, španělské, francouzské i české hudby zprostředkují s hlavním protagonistou také Ladislav Horák (akordeon) a Martin Šulc (akordeon).  

Součástí hudební přehlídky bude unikátní výstava vzácných houslí, která se otevře v někdejší buquoyské Rezidenci na náměstí v Nových Hradech v neděli 23. srpna pouze od 15 hodin do zahájení večerního koncertu. V 15 a 16 hodin se uskuteční prohlídky s osobním výkladem Jaroslava Svěceného, který je nejen předním interpretem, ale také soudním znalcem v oboru smyčcových hudebních nástrojů. Zájemci si prohlédnou italské, francouzské, německé i české nástroje pocházející ze 17. až 20. století. Všechny jsou ze soukromých sbírek, dva kusy dokonce pocházejí z původní sbírky Královny matky z Londýna.

(lho)
Foto archiv festivalu a archiv KÚ Jihočeského kraje

 


sve02
sve03


Přidej komentář