Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hudební přehlídku v Č. Krumlově navštívilo deset tisíc lidí

100822oga01
V rámci Operního gala na ukončení 31. ročníku MHF Český Krumlov vystoupili přední domácí pěvci. Vedle sopranistky Jany Šrejmy Kačírkové a tenoristy Pavla Černocha, který narychlo zaskočil za indisponovaného Pavola Bršlíka, předvedl své umění také basbarytonista Boris Prýgl, sólista Bavorské státní opery v Mnichově
10.08.2022 14:08 | Ladislav Lhota

Operním galakoncertem v sobotu 6. srpna uzavřel svůj program 31. ročník Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) Č. Krumlov. Patnáct představení z hlavní nabídky, k tomu jednadvacet doprovodných koncertů a aktivit ve Festivalové zóně navštívilo přibližně deset tisíc diváků. Po závěrečném večeru se uskutečnilo slavnostní předání výtěžku z prodeje tištěných programů Základní umělecké škole Jaroslava Ježka pro zrakově postižené. Celkem se vybralo 31 200 korun na podporu aktivit školního pěveckého sboru a údržbu hudebních nástrojů.

Č. KRUMLOV – Poslední týden festivalu nabídl dva vyprodané koncerty předních českých komorních souborů Dvořákova tria a Zemlinského kvarteta. Ovace ve stoje sklidil komponovaný Barokní večer, který propojil taneční a hudební umění z významné dějinné epochy. Soubor Barocco sempre giovane potvrdil v zaplněné Zámecké jízdárně, že baroko nestárne. Sólisty večera byli houslista Jiří Vodička, trumpetista Marek Zvolánek a sopranistka Helena Hozová. Vybrané skladby doprovodily tanečníky souboru Hartig Ensemble – tance tří staletí v opulentních barokních kostýmech.

Plánovaný program závěrečného koncertu Operní gala zasáhla na poslední chvíli změna z důvodu indispozice jednoho z interpretů. Za Pavola Bršlíka, vynikajícího slovenského tenoristu, který pravidelně vystupuje na největších světových operních scénách, se podařilo doslova během několika hodin najít plnohodnotnou náhradu. Po boku hvězd českého operního nebe – sopranistky Jany Šrejmy Kačírkové, držitelky tří cen Thálie, a basbarytonisty Borise Prýgla – vystoupil Pavel Černoch, jehož příští rok čeká debut v newyorské Metropolitní opeře. V doprovodu PKF – Prague Philharmonia pod taktovkou Petera Valentoviče zazněly předehry, árie a duety ze slavných oper.

Pavel Černoch zachránil festivalovou tečku

Jeden z nejžádanějších domácích tenoristů Pavel Černoch vystoupil na MHF již v roce 2019. Pořadatelé letošního ročníku využili pěvcova čtyřdenního pobytu ve vlasti a díky jeho vstřícnosti a flexibilitě zajistili náhradního interpreta. „Přineslo to s sebou drobné změny v programu přednesených skladeb, které obohatily večer o další skvosty operní tvorby – árii Josého z Bizetovy Carmen nebo ukázku z Pucciniho Toscy, která při koncertu vzbudila nadšené ovace publika, jako ostatně téměř každá ze skladeb závěrečného koncertu,“ vylíčila atmosféru v Pivovarské zahradě nová, mladá a hezká ředitelka festivalu Gabriela Rachidi. 

Letošní koncerty zavedly posluchače do devíti malebných lokací jihočeského okresního města – překrásných historických sálů, sakrálních prostor (mimo Český Krumlov také do románského kostela v Boleticích, za komunismu poničeného armádou) a nabídly hudební zážitky pod širým nebem. Nevídaně festivalu přálo počasí. Déšť ovlivnil pouze jediný koncert, jehož začátek byl posunutý o dvacet minut. K magnetům patřila Noc romantismu s mladým slovensko-australským klavíristou Ryanem M. Bradshawem a Symfonickým orchestrem Českého rozhlasu, Vivaldiho opera Farnace v nejstarším barokním divadle na světě a narozeninový koncert Václava Hudečka spolu s vítězi televizní soutěže Virtuosos V4+.

Následující, v pořadí již dvaatřicátý ročník MHF, se postaví na startovní čáru 14. července 2023. Zveřejnění jednotlivých bodů programu a odtajnění jmen pozvaných hvězd domácí i světové hudební scény se chystá na letošní prosinec. Také v dalších sezonách hodlá festival přinášet hlavně klasickou hudbu vysoké kvality a obohatit koncerty o taneční a scénografické složky. Ani v nejbližším ročníku nebudou chybět na pódiích renomované operní stálice. Vedení festivalu míří vstříc záměru, aby vznikala díla napsaná přímo pro tuto hudební přehlídku. Plánuje rovněž připojit hudební akademii pro mladé muzikanty.

(lho, ryd)
Foto archiv MHF Č. Krumlov


100822oga02
100822oga03
100822oga04
100822oga05
100822oga06


Přidej komentář