Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hudební slavnosti Emy Destinnové nezklamou ani letos

hsmd2901
Prolog Hudebních slavností Emy Destinnové v duchu tradice obstará varhanní koncert předního virtuosa Jaroslava Tůmy
25.08.2018 12:50 | Ladislav Lhota

Devět večerů vážné hudby nabídne 29. ročník Hudebních slavností Emy Destinnové v jihočeské metropoli a blízkých lokalitách od 30. srpna do 27. září. Vedle oblíbených komorních koncertů, jimž bude tradičně dominovat vystoupení Panochova kvarteta, a varhanních koncertů v zasvěcených chrámech, se návštěvníci mohou těšit na velká hudební tělesa – Symfonický orchestr Hl. města Prahy FOK, Filharmonii Brno a premiérově Bruckner Orchester Linz.

JIŽNÍ ČECHY – Prolog zajistí varhanní koncert Jaroslava Tůmy v klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie ve Zlaté Koruně 30. srpna. Jednašedesátiletý virtuos a pedagog zahraje na varhany, které patří k nejlepším na českém jihu. V rámci tradičního koncertu Symfonického orchestru Hl. města Prahy FOK pod taktovkou Petra Altrichtra (divadelní sál českobudějovického DK Metropol 5. září) zazní Beethovenův koncert č. 5 Es dur „Císařský“ op. 73 a Symfonie č. 7 A dur op. 92. K sólovému nástroji usedne špičkový klavírista Martin Kasík.  

Oblíbené a znovu předem vyprodané Zámecké nokturno v Borovanech se připravuje na pátek 7. září. Výběr z díla Giacobba Baseviho Cervetta, Johanna Sebastiana Bacha. P. Hejného, Jeana Sibeliuse a Josepha Haydna přednese violoncellové trio Jaroslav Kulhan, Jan Keller, Matyáš Keller. Českobudějovický profesor a člen Panochova kvarterta Jaroslav Kulhan zahraje se svými žáky – první je cellistou v České filharmonii, druhý studentem hudební akademie. V jedné skladbě se k nim připojí profesorova dcera Magdalena Kulhanová, která se věnuje zpěvu, ale rovněž studovala hru na cello.

Mahlerovy symfonie neuslyší Jihočeši často

Večer k poctě Emy Destinnové, světoznámé operní pěvkyně, která se narodila v Praze (1878) a zemřela v Českých Budějovicích (1930), se uskuteční v DK Metropol 12. září. Nabídne posluchačům Fantastické scherzo op. 25 od Josefa Suka, scénu a árii Ah, perfido, op. 65 Ludwiga van Beethovena a konečně Symfonii č. 4 A dur Gustava Mahlera, jednu z mála Mahlerových symfonií, které se dají provozovat ve skromných koncertních prostorách, jimiž disponuje krajské město. Filharmonii Brno řídí Leoš Svárovský, zážitkem bude i zpěv německé sopranistky Niny Bernsteiner.

O pět dní později (17. září) následuje komorní koncert v barokním sále historické budovy Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Sopranistka Magdalena Kulhanová, kterou doprovodí na harfu Ivana Dohnalová, vystoupí s programem sestaveným ze skladeb pěti autorů. Zazní Koncert pro harfu B dur (Georg Friedrich Händel), Arietty (Leopold Koželuh), Svita (Benjamin Britten), Fantasie na námět z Čajkovského opery Evžen Oněgin (E. A. Walter-Küne) a Písně (Achille Claude Debussy).

Přijede Bruckner Orchester Linz

Dva večery jdoucí po sobě vyhradili pořadatelé pro opakování velmi žádaného varhanního koncertu s opusy Georga Friedricha Händla, Johanna Sebastiana Bacha, Wolfganga Heina a Felixe Mendelssohna-Bartholdyho. Místem konání zvolili kostel Sv. Jana Nepomuckého na Lineckém předměstí jihočeské metropole (20. září) a kostel Nanebevzetí Panny Marie v Trhových Svinech (21. září). Zahrají Ludmila Dvořáková (varhany) a Petr Dostál-Berg (Tromba soprana, šofar). Dobrovolné vstupné v obou případech poslouží ke zvelebení chrámových staveb.     

Spolehlivý partner Hudebních slavností Emy Destinnové, kterým je Jihočeské muzeum, pozve do barokního sálu historické budovy fenomenální Panochovo kvarteto, které společně na vysoké úrovni vystupuje neuvěřitelných padesát let. Primário Jiří Panocha (1. housle), Pavel Zejfart (2. housle), Miroslav Sehnoutka (viola) a Jaroslav Kulhan (violoncello) si připravili na 24. září skladby Josepha Haydna, Ludwiga van Beethovena a Antonína Dvořáka. „K letošnímu výročí tohoto mimořádného tělesa chystáme malé překvapení,“ tváří se tajuplně ředitel festivalu Antonín Kazil.

Top událostí se bezesporu stane závěrečný slavnostní koncert v pavilonu T na Výstavišti České Budějovice ve čtvrtek 27. září. Bude věnovaný 100. výročí vzniku Československé republiky a domácímu publiku se poprvé představí Bruckner Orchester z partnerského Lince. Pod taktovkou Markuse Poschnera vzácní hosté přednesou ukázky z Wagnerových oper Tristan a Isolda resp. Valkýra, také z díla rakouského národního skladatele Antona Brucknera (Symfonie č. 3 d moll). Společenskou úroveň pozvednou státní hymny, osobní účast velvyslanců obou zemí, hejtmanů Jihočeského kraje a Horních Rakous a dalších osobností. Repríza koncertu se uskuteční v Linci o den později.

Ladislav Lhota
Foto archiv Jaroslava Tůmy



Přidej komentář