Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hudební slavnosti Emy Destinnové přicházejí potřicáté

aka01
Spoluzakladatel a ředitel Hudebních slavností Emy Destinnové Antonín Kazil opouští svoji pozicii poté, co úspěšně sestavil program všech předchozích třiceti ročníků prodchnutých špičkovou interpretací vážné hudby
04.09.2019 10:58 | Ladislav Lhota

Nejstarší novodobý festival vážné hudby v krajském městě a blízkých destinacích vstupuje do třicátého ročníku. Program je zeštíhlený vinou slabé finanční injekce ze strany očekávaných podporovatelů, přesto se posluchači mohou těšit na umělecky vysoce hodnotná vystoupení. Těžko však předjímat další osud hudební přehlídky spojené se jménem slavné pěvkyně, neboť svoji neocenitelnou činnost se rozhodl ukončit spoluzakladatel a ředitel festivalu Antonín Kazil.

JIŽNÍ ČECHY – Hudební slavnosti Emy Destinnové se zrodily při příležitosti otevření zrekonstruované budovy Jihočeského divadla v září 1990. Zástupci města tehdy před budovou odhalili bustu operní divy (komunisté prosazovali Zdeňka Nejedlého), která na sklonku života přebývala ve Stráži nad Nežárkou a zemřela v Českých Budějovicích. „Připadalo nám to málo, aby se jenom stáhl kus bílé látky z vysochané podobizny, a uspořádali jsme koncert za účasti pěveckých hvězd Petera Dvorského s Katiou Ricciarelli. Do sportovní haly přišlo dva a půl tisíce lidí a byli nadšení. Nepočítali jsme s pokračováním, ale motivoval nás ten úspěch a zájem o hudbu,“ říká Antonín Kazil. Ze zakladatelské dvojice Kazil – Pomeje nakonec zůstal sám. 

Za tři desetiletí se představilo na šedesát špičkových interpretů v čele s držitelkou Ceny Grammy, jihokorejskou sopranistkou Sumi Jo. „Dodržoval jsem zásadu, že tady musí zpívat jenom ti umělci, kteří vystupovali na stejných pódiích jako Ema Destinnová – v newyorské Metropolitní opeře, Královské opeře Covent Garden, Vídeňské státní opeře a dalších věhlasných operních domech,“ připomíná abdikující ředitel, jenž dokázal přivést i houslistu Josefa Suka, klavíristy Ivana Klánského či Ivana Moravce a další top instrumentalisty. Přilákal velké orchestry (Česká filharmonie, Bruckner Orchestr Linz) s dirigenty Václavem Neumannem, Jiřím Bělohlávkem, Leošem Svárovským.  

Letošní šňůru sedmi hudebních večerů zahájí tradiční Varhanní koncert v Děkanském kostele Narození Panny Marie ve Vodňanech (s malbami Mikoláše Alše) ve středu 4. září (19.00). Zazní skladby J. S. Bacha, L. van Beethovena, A. Dvořáka v interpretaci Ludmily Dvořákové (varhany), Petra Dostála-Berga (tromba soprana, šofar) a Magdaleny Kulhanové (soprán). Následuje lahůdka v podobě Klavírního recitálu Martina Kasíka, vítěze prestižní Young Concert Artist Competition v New Yorku 1999. Zahraje skladby J. S. Bacha, L. van Beethovena, F. Mendelssohna-Bartholdyho a J. Brahmse v síni bývalého kostela Sv. Anny v Č. Budějovicích v úterý 10. září (19.30).   

Na zpěvačku to prostě nestačí

Hlavní bod festivalového programu, Koncert k poctě Emy Destinnové, se poprvé v historii musí obejít bez zpěvačky. „Důvod je jednoduchý. Ti, co mají peníze, je nedali, respektive dali tak málo, že to na zpěvačku prostě nestačí,“ krčí rameny Antonín Kazil. V divadelním sále budějovického DK Metropol ve čtvrtek 12. září (19.30) přednese Filharmonie Brno řízená Leošem Svárovským, který je zároveň prezidentem festivalu, cyklus šesti symfonických básní Má vlast (Vyšehrad, Vltava, Šárka, Z českých luhů a hájů, Tábor, Blaník) od Bedřicha Smetany. „Myslíme, že se to hodí. Ema Destinnová byla vlastenka.  Dlouho dopředu máme vyprodáno,“ hlásí ředitelská kancelář.

Ani letos nemůže chybět oblíbené Zámecké nokturno na zámku v Borovanech, kam v pátek 13. září (19.30) zavítá Filharmonické dechové trio Brno ve složení Anikó Kovaříková-Hegedüss (hoboj), Emil Drápela (klarinet), Roman Novozámský (fagot) se skladbami F. X. Duška, V. Pichla, J. N. Venta, W. A. Mozarta, L. van Beethovena a J. Šimíčka. Komorní koncert v barokním sále Jihočeského muzea v krajské metropoli bude v pondělí 16. září (19.30) patřit Violoncellovému triu stojícím na profesoru Jaroslavu Kulhanovi, jenž pochází z Českých Budějovic a je členem Panochova kvarteta, a jeho žácích Janu Kellerovi resp. Matyáši Kellerovi. Hostem bude Magdalena Kulhanová.

Violoncellové trio zahraje, mimo jiné, Meditaci na chorál Sv. Václava, kterou složil violoncellista a pedagog František Smetana ve vězení na Pankráci po nástupu tuhé vlády komunistů. Do Jihočeského muzea se vypraví posluchači také ve čtvrtek 19. září (19.30) na koncert smíšeného pěveckého sboru Mendík (označení pro středověkého studenta, který si přivydělával zpěvem) při Gymnáziu J. V. Jirsíka. „V podání sboru, který zpíval papežovi a po našem koncertu pojede zpívat belgické královně, uslyšíme skladby, které v naší přehlídce ještě nezazněly, včetně čtyřhlasného chorálu Svatý Václave,“ upřesňuje Antonín Kazil.  

Epilog obstará Varhanní koncert ve zlatokorunském klášterním kostele Nanebevzetí Panny Marie v pátek 20. září (19.00). O poctu Johannu Sebastianu Bachovi se postará profesor Jaroslav Tůma, varhaník, cembalista, hráč na klavichord, improvizátor a skladatel. Sérii přednesených skladeb zakončí Toccata a fuga d moll BWV 56. „Jaroslav Tůma je můj kamarád, ale především velmi hodný a slušný člověk. Nečiní si nárok na honorář. Říká, že hraje úplně stejně za peníze i zadarmo. Deo gratias,“ loučí se Antonín Kazil. „Přeji festivalu mnoho dalších ročníků, neméně úspěšných a řady nadšených posluchačů stejně jako celých těch třicet let,“ snaží se rozptýlit nejasnou budoucnost Leoš Svárovský.

Ladislav Lhota
Foto Petr Vitoň



Přidej komentář