Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Humans of Budějovice odstartují program Majálesu

ma01
Budějovický Majáles přichystá i letos obyvatelům a návštěvníkům města spoustu nevšedních zážitků.
19.05.2016 21:40 | Ladislav Lhota

Jihočeské divadlo a Budějovický Majáles chystají akci Humans of Budějovice, do níž se zapojí rovná stovka občanů jihočeské metropole. Na každého z účinkujících připadne zastupování jednoho procenta z městské populace a lidé v hledišti dostanou jeho prostřednictvím možnost zkoumat společný domov. Projekt se dočká pouze dvojího uvedení na Sokolském ostrově (nebo v DK Metropol, dle počasí) 23. a 24. května v rámci zahájení Majálesu. Vstup je volný.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Soubor Malého divadla připravil unikátní projekt na pomezí divadla a sociologického experimentu, který obsáhne stovku Budějičáků, stovku otázek, jedno pódium a největší živý graf v historii města. Účinkující spolu se studenty, divadelníky a doprovodnou kapelou VEES na jevišti dvanáct krát dvanáct metrů vytvoří zmenšeninu Českých Budějovic. Pozvané osobnosti i řadoví diváci dostanou možnost klást jakékoliv otázky. „Uděláme vlastně Hyde Park,“ říká režisér Janek Lesák.

Neobvyklé představení odstartuje program letošního Majálesu. „Jak bude stovka lidí odpovídat a pohybovat se po jevišti ze strany na stranu, vytvoří grafy, které ostatní uvidí díky kameře umístěné nad nimi,“ líčí Petr Hašek, umělecký šéf Malého divadla. „Humans coby naše poslední premiéra v této sezoně jsou výsledkem déle než roční spolupráce se studenty Gymnázia Česká. Patří do rámce projektu deseti evropských divadel Platform Shift+, který se zaměřuje na výzkum divadelní tvorby pro diváky v kategorii třináct plus,“ dodává Hašek. 

Osmačtyřicet procent obyvatel města na soutoku Malše s Vltavou tvoří muži, dvaapadesát procent ženy. Čtyři procenta z nich hledají práci, šestnáct procent dokončilo vysokoškolské vzdělání. Ve dvou představeních na Sokolském ostrově se strohá čísla vymění za konkrétní lidské tváře a stovka reálných postav zastoupí kompletní populaci Českých Budějovic. Na podporu projektu vznikly rovněž webové stránky humansofbudejovice.cz.

Akce se uskuteční v koprodukci Malého divadla, Budějovického Majálesu, Gymnázia Česká, sociologického týmu Behavio Labs, mezinárodního projektu Platform Shift+ a kapely VEES. V režii Janka Lesáka (asistentem je Tomsa Legiersky, scénografem Ján Tereba, produkční Bára Jílková) vystoupí i herci Sofia Adamová, Budlana Baldanova, Petr Hubík, Dana Chroustová, Václav Marhold, Denisa Posekaná, Lucie Škodová, Jan Vejražka, Bartoloměj Veselý a Vjačeslav Zubkov.

(tzd, lho)
Foto archiv Budějovického Majálesu
Přidej komentář