Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Hvězdárna a planetárium se zaměří na Slunce a Sluneční soustavu

100523phh01
Příchozí do českobudějovické Hvězdárny a planetária se letos důvěrně seznámí především se Sluncem a Sluneční soustavou. Poslouží k tomu čerstvě pořízený speciální dalekohled a také modely planet instalované v přilehlé zahradě. Uměleckým bonusem je lustr vyrobený českými skláři, který dostal výstižný název Cosmos
10.05.2023 10:05 | Ladislav Lhota

Vyhledávaná Hvězdárna a planetárium v budějovickém Háječku nachystala pro malé i velké návštěvníky řadu novinek, které představí v jarním a letním období. Historické dalekohledy v kopuli doplní přístroj určený k pozorování Slunce. Cestou do kopule projdou lidé pod zánovním umělecky zpracovaným lustrem v podobě Sluneční soustavy. Budovu u soutoku Vltavy s Malší zdobí velkoplošná fotografie z kosmického teleskopu James Webba – avizuje program, výstavy, projekty. Hlavní atrakcí zůstává digitální planetárium. Chystá několik premiér.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Pokud se vypravíte do parku zvaného Háječek (dříve Krumlovské aleje), najdete Hvězdárnu a planetárium jen pár desítek metrů napravo za Železným mostem (původně dřevěný, sloužil pro trať koněspřežní železnice). Upoutá vás veliká barevná fotka s mlhovinou a možná u vchodu potkáte jednoho ze zdejších astronomů Radka Stránského. Ujistí vás: „Vesmír je větší a barevnější, než jsme schopní vnímat. Lidské oko nestačí pro zachycení celé vesmírné parády. Pomáhají nám dalekohledy. Jeden takový se nově vznáší přes milion kilometrů od Země a přináší úžasné snímky mlhovin a galaxií. Jmenuje se teleskop Jamese Webba a dohlédne dál, než jeho starší kolega Hubble.“

Webbův kosmický snímek slavné Orlí mlhoviny aktuálně zdobí fasádu budějovické hvězdárny. Velkoplošná instalace o ploše přes padesát metrů čtverečních láká ke zhlédnutí dalších vesmírných objevů, také na chystanou výstavu a pořad v planetáriu pojednávající o teleskopu, který vypustila raketa Ariane 5 v prosinci 2021. Jiný dalekohled, podstatně menší a speciálně navržený k pozorování Slunce, najde místo v kopuli hvězdárny. Doplní dva historické čočkové dalekohledy pamatující 19. století.  Díky filtru ve spektrální čáře vodíku H-alfa lze spatřit detaily na povrchu Slunce – strukturu, skvrny, erupce. Za jasného počasí bude dalekohled k dispozici denně od 10. května.  

Čím překvapí Vesmírní parťáci?

Cestou z kopule projdou návštěvníci pod zánovním lustrem Cosmos v podobě Sluneční soustavy, který zpracovali čeští skláři. Různobarevné planety na něm září tajemným světlem. V přízemí se nachází hlavní atrakce, digitální planetárium. Lektor Jakub Šimánek vysvětluje, co se promítá v sálu: „Noční obloha, planety, galaxie, fotky i videa, průlety vesmírem a celé filmy v rozlišení 4k. V premiéře 16. května uvedeme film Vesmírní parťáci. Ocení ho děti i rodiče. Podniknou cestu do kosmu a dozví se o úžasných vlastnostech světla. Vedle komentovaných a autorsky komponovaných pořadů promítáme také filmy o vesmíru, které jsou atraktivní a vtipné, ale mají i vysokou vzdělávací úroveň.“  

A druhý sál? Hvězdárna disponuje klasickým kinem, kde jednou měsíčně funguje filmový klub s lahůdkami světové kinematografie. Na programu jsou rovněž vědecké přednášky. Nejbližší z nich přiblíží planetu Mars. Do letních prázdnin v areálu hvězdárny vznikne model Sluneční soustavy. Na zahradě budou k vidění modely osmi planet. Při jejich prohlížení bude možné zapojit mobilní aplikaci – na obrazovce se virtuálně zhmotní planety s mnoha zajímavými detaily k objevování. „V červnu uvedeme Mnohobarevný vesmír, projekci o světelném spektru a barevných krásách vesmíru. Chystáme vesmírné cestování s využitím brýlí pro virtuální realitu,“ slibuje Jakub Šimánek.

(lho, tzh)
Foto archiv Hvězdárny a planetária


100523phh02
100523phh03
100523phh04
100523phh05
100523phh06


Přidej komentář