Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Il Boemo & Wranitzky přivede zpět Lesní dívku

020723wbo01
Zámecká jízdárna Státního hradu a zámku Český Krumlov se stane 21. července dějištěm výjimečného festivalového představení, které pod názvem Il Boemo & Wranitzky vrátí diváky do 18. století díky klasicistní hudbě Josefa Myslivečka resp. Pavla Vranického, jehož kompozice doprovodí balet Lesní dívka v obnovené premiéře
02.07.2023 13:14 | Ladislav Lhota

Festival Krumlov uvede 21. července ve spolupráci s dirigentem Markem Štilcem a jeho Wranitzky Kapelle obnovenou premiéru baletu Lesní dívka od skladatele Pavla Vranického. Originální choreografii speciálně pro tuto inscenaci vytvořila Andrea Miltnerová. V první polovině večera nazvaném Il Boemo & Wranitzky zazní symfonie, operní předehry a árie Josefa Myslivečka v podání Simony Šaturové. Dílo Myslivečka a Vranického si v 18. století podmanilo hudební Evropu.

Č. KRUMLOV – Zámeckou jízdárnu nejprve rozezní operní tvorba bohémského Čecha – Il Boema, jak se přezdívalo Josefu Myslivečkovi neboli Giuseppe Misliweczkovi. V 18. století se proslavil zejména v Itálii, kde se také seznámil s Wolfgangem Amadeem Mozartem, který obdivoval a studoval jeho dílo. Oba velikány spojovalo celoživotní přátelství. Velikost Myslivečkova odkazu dlouho oceňovali zejména odborníci. Současné veřejnosti ho šířeji přiblížil loni uvedený životopisný film Il Boemo režírovaný Pavlem Václavem. Myslivečkovým áriím ve snímku propůjčila svůj hlas fenomenální sopranistka Simona Šaturová, která bude hvězdou krumlovského koncertu.  

Druhá polovina festivalového večera bude patřit obnovenému jevištnímu uvedení baletu Pavla Vranického Lesní dívka – Das Waldmädchen. V romantickém příběhu o setkání prince s tajemnou lesní pannou vynikne umění tanečníků pod vedením renomované choreografky Andrey Miltnerové. „Pavel Vranický bezesporu byl nejvýznamnější symfonik ve Vídni na konci 18. století. Stal se dlouho postrádanou logickou spojnicí mezi hudebním jazykem Mozarta, Haydna a Beethovena,“ vysvětluje dirigent Marek Štilec z Wranitzky Kapelle mimořádný význam symfonikova díla pro pochopení progresivní hudební evoluce přelomu 18. a 19. století.

Bude to jeden z vrcholů hudební sezony

Pavel Vranický se ukázal jako velký hudební inovátor a experimentátor. Inspiroval své současníky, kteří jsou dnes mnohem známější široké veřejnosti. „Jako první, ještě před Beethovenovou Eroikou, například využil ve své symfonii formu smutečního pochodu. Beethoven navíc složil i hudební variace na téma z Lesní dívky, takže provázanost jejich díla a důležitost Vranického odkazu je více než zjevná,“ zdůrazňuje Marek Štilec, který se dlouhodobě zabývá Vranického dílem a přibližuje ho publiku četnými nahrávkami. Balet Lesní dívka získal v době uvedení mimořádnou popularitu. Po premiéře v roce 1796 se dočkal téměř 130 repríz. Potom zůstal dlouho mimo zorný úhel diváků.

Hudba k Lesní dívce zazní v obnovené premiéře na krumlovském festivalu v historicky poučené interpretaci, které se zhostí Wranitzky kapelle. Díky originálním kostýmům a choreografii se balet vrátí na pódium v původním lesku, bezpochyby zaslouženém. Zvědavé posluchače, příznivce klasicistní hudby a baletního umění, čeká jeden z vrcholů hudební sezony. Koncert Il Boemo & Wranitzky se uskuteční v Zámecké jízdárně Státního hradu a zámku Český Krumlov 21. července od půl osmé večer. Podrobnosti lze vyhledat na www.festivalkrumlov.cz.

(lho, tzf)
Foto archiv Festivalu Krumlov


020723wbo02
020723wbo03
020723wbo04


Přidej komentář