Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Indiánský kluk vylezl na kopec. Divák vstoupí do hoganu

tkv01
Malé divadlo připravilo inscenaci postavenou na skutečném příběhu z navajské indiánské rezervace. Pod názvem Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se, ji uvede v premiéře 12. března. Nejbližší reprízy se plánují na 15., 17., 18. a 19. března
09.03.2022 14:58 | Ladislav Lhota

Malé divadlo v Českých Budějovicích, jedna ze čtyř scén Jihočeského divadla, přichystalo na 12. března premiéru nevšedně zpracovaného příběhu s názvem Ten, který vylezl na kopec a rozhlédl se. Inscenační tým MD se inspiroval skutečnou životní story navajského šamana Blackhorse Mitchella (knižně vyšla v roce 1967) a zavede diváky do vesnického skanzenu Navahů se třemi hogany, v nichž je přivítá čtveřice herců. Doku-loutkové divadlo pomohou nést originální rekvizity, ale i filmová projekce.

Č. BUDĚJOVICE – Indiánský kmen Navahů s třemi sty tisíci hlavami je po kmenu Čerokí druhou nejpočetnější etnickou skupinou původních obyvatel Spojených států amerických. Jeho domov charakterizují široké skalnaté pláně, stáda ovcí, vyjížďky na koních, střílení z luku, kempování, lov, naslouchání bohům a legendám, kresby v písku, teplo domácího ohniště, zvyky převzaté od předků. Co však se nachází za horizontem? Indiánský kluk vylezl na kopec a rozhlédl se, aby to zjistil. Na konci šedesátých let vyšla knížka s vyprávěním, co indián uviděl a prožil. Českého překladu se jako první zhostil dramaturg Malého divadla David Košťák a díky tomu vzniklo představení pro publikum 10+.

V březnu se plánují čtyři reprízy, vstoupit však může vždy jen třicet diváků. Projdou si malý indiánský skanzen a potom se rozdělí do třech hoganů (tradiční obydlí Navahů s kruhovou trámovou konstrukcí a vnitřním ohništěm), kde si spolu s herci Jiřím Brnulou, Václavem Hoskovcem, Danou Ibragimovou a Petrem Kaštovským vychutnají autentický a neopakovatelný zážitek, neboť děj bude postavený na improvizaci. „V jednom hoganu se lidé setkají s kresbami v písku, v druhém najdou tkalcovský stav, třetí bude takový dokumentární,“ naznačuje režisér a šéf Malého divadla Petr Hašek. Na vzniku inscenace se podíleli také Alexander Stipsits, Ján Tereba, Václav Cílek, Monika Němečková.   

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského divadla


tkv02


Přidej komentář