Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ital Marco Tirelli poprvé vystavuje na českém území

mac01
Římský rodák Marco Tirelli vystavuje po celém světě, ale český obdivovatel umění dostává první možnost prohlédnout si Italovo dílo v českobudějovické Galerii současného umění a architektury. Uvidí sto dvacet kreseb a také nástěnné malby s objekty v jejich středu
21.02.2020 11:25 | Ladislav Lhota

Prvním zahraničním umělcem, který letos prezentuje své dílo v budějovické Galerii současného umění a architektury (od 20. února do 20. března), je římský rodák Marco Tirelli (1956), vysoce respektovaný italský umělec, jehož tvorba stojí na vztahu světla a tmy, využívání prostoru a geometrických formách, které odrážejí autorovu posedlost časem. Pro první samostatnou výstavu na českém území zvolil koncepci sestávající z dvou rovin jeho současné umělecké práce – kresby a intervence kombinující nástěnnou malbu a objekt.

Č. BUDĚJOVICE – Divák se ocitá v Tirelliho světě sto dvaceti drobných kreseb pokrývajících tři galerijní stěny. Ve zbývajícím pečlivě vybíleném prostoru se konfrontuje s nástěnnými malbami, u nichž homogenní použití černé barvy uzavřené v dokonalém kruhu vybízí k soustředění pozornosti na objekty umístěné v centru. Autor zde řeší otázky trojrozměrnosti a hranice lidské představivosti a vnímání. „Tirelli vytváří obrazy oscilující mezi konkrétností a koncepčností, hmatatelností a mentalismem, stejně jako mezi realitou a symbolem. Předměty, které maluje, jsou jen záminkou, aby prozkoumal nevysvětlitelné a svoji cestu dovedl za hranice času,“ říká kurátor Michal Škoda.

Ladislav Lhota
Foto autor


mac02
mac03
mac04
mac05
mac06


Přidej komentář