Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Ivan Pinkava vystavuje černobílý Backtracking

pin01
Snímek s názvem Mor začleňuje devětapadesátiletý fotograf Ivan Pinkava do své časoprostorové instalace v českobudějovickém Domě umění
12.06.2020 10:57 | Ladislav Lhota

Galerie současného umění a architektury – Dům umění města České Budějovice po koronavirovém půstu zve kulturní veřejnost na výstavu Backtracking (11. června – 23. srpna) přibližující tvorbu známého fotografa Ivana Pinkavy, který své černobílé snímky promlouvající svébytným vizuálním jazykem prezentoval pod střechou mnoha významných galerií v Evropě, také v USA, Mexiku nebo Japonsku. Kurátorem jedinečné výstavy v jihočeské metropoli je historik umění a výtvarný kritik Petr Vaňous.

Č. BUDĚJOVICE – Téma shrnuté v názvu Backtracking lze volně přeložit jako znovunastavování cesty. Náchodský rodák a zakladatel Pražského domu fotografie Ivan Pinkava (1961) pracuje v instalaci českobudějovické výstavy s intuitivně vyvíjenou časoprostorovou konfigurací. Pro její dosažení vypouští chronologii svých prací a textové údaje k jednotlivým dílům. V rámci tvůrčího procesu dává vzniknout mapě černobílých a barevných fotografií různého stáří a různé velikosti. Důraz je kladený na vztahy mezi jednotlivými díly, prostorovým uspořádáním a napětím mezi obsahy vyslanými do prostoru.

Potřeba backtrackingu v podání umělcově souvisí s aspekty kolapsů, které v poslední době viditelně proměňují přírodní i společenské dění kolem nás. Podkopávají totiž orientaci v obecných lidských jistotách. „Ve fotografiích Ivana Pinkavy se jedná o práci s drobnými posuny, zastíráním, variacemi stop a otisků, mystifikacemi, se spektrem jemných podráždění, jejichž řetězení v sobě však již obsahuje potenciál simulovaného šoku. Charakteristická je tu statičnost versus umělý, aranžovaný pohyb u figur, umělé světlo zastoupené zářivkou a práce s dramatickým stínem předmětného světa, který je v principu skrytý, aby mohl být místy dramaticky odhalený,“ vysvětluje kurátor Petr Vaňous.  

(lho)
Foto Ivan Pinkava (archiv Domu umění)


pin02


Přidej komentář