Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jak si vedla šlechta českých zemí v evropské diplomacii?

sle00
Šlechtici českých zemí po řadu staletí zanechávají hlubokou stopu v evropské diplomacii. Jejich působení přibližuje kniha Ve znamení Merkura vydaná péčí Národního památkového ústavu
01.04.2020 18:05 | Ladislav Lhota

Knižní trh v minulých dnech obohatila nepřehlédnutelná kniha z produkce Národního památkového ústavu. Publikace Ve znamení Merkura s podtitulem Šlechta českých zemí v evropské diplomacii upoutá na první pohled svými rozměry. Na více než osmi stech stranách přináši obrazově bohatá kolektivní monografie vrchovatě naplněnou studnici příběhů ze světa diplomacie. Obsahuje časové období od středověku do druhé poloviny dvacátého století. Nechává nahlédnout do mimořádně atraktivního zákulisí.

Č. BUDĚJOVICE – Co má společného pozdně gotická přestavba vodního hradu Švihova, pernštejnsko-lobkowiczká portrétní galerie, zlatý kočár v Českém Krumlově, turecký stan v Jindřichově Hradci, pamětní pero v Horšovském Týně, nástěnné malby v Trpístech, psací stůl či vázy z uralského porfyru a malachitu v Kynžvartu, stolní hodiny na Orlíku, sbírky orientálií v Lysicích, amatérských fotografií v Buchlovicích či moderních obrazů v Hradci nad Moravicí? Jedno jediné. Souvislost s evropskou a potažmo i světovou diplomacií. Výpravná kniha propojuje portréty předních diplomatů s popisem předmětů, které se staly svědky diplomatických aktivit. 

Ve sbírkách Národního památkového ústavu i řady dalších státních i soukromých institucí se dochovalo nemalé množství památek na diplomatické počínání šlechticů z českých zemí. „Snahou autorů jednotlivých kapitol bylo zasadit je do celoevropského kontextu bezesporu pestrého světa diplomacie,“ vysvětluje koncept knihy editor a spoluautor Petr Pavelec. Kniha je rozčleněná do šesti chronologicky řazených oddílů, na jejichž počátku se vždy nachází souhrnná studie o podobě diplomatických aktivit v dané době. Po ní následují konkrétní případové studie, které dokládají obecné závěry s pomocí dochovaných uměleckých děl, osobních předmětů či písemných pramenů.

Nákup lze uskutečnit přes e–shop

Autorství jednotlivých studií se zhostili specialisté z Národního památkového ústavu i akademické obce. Někteří z odborníků na stránkách knihy představili výsledky svých vědeckých výzkumů vůbec poprvé. Kniha obsahuje přes osm set fotografií, mnohé dosud nepublkované. Představují zásadní architektonické památky, umělecká díla, předměty osobní povahy, diplomatické dary, knižní, archivní a kartografické materiály. Zaujme i výbor přeložených textů z knihy Dokonalý diplomat španělského autora Juana Antonia de Vera y Figuera. Od prvního vydání v roce 1620 alternovala za učebnici diplomacie.

Role editorů se ujali Petr Pavelec, Milena Hajná a Martin Gaži z Národního památkového ústavu v Českých Budějovicích. Kniha Ve znamení Merkura, Šlechta českých zemí v evropské diplomacii vznikla v rámci projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů – Šlechta českých zemí v evropské diplomacii, v návaznosti na Evropský rok kulturního dědictví 2018. Do znovuotevření běžné sítě knihkupectví, aktuálně uzavřené vzhledem k mimořádným opatřením v boji s celosvětovou pandemií onemocnění Covid–19, lze knihu zakoupit prostřednictvím e-shopu Národního památkového ústavu za cenu 1970 korun.
(lho, tzp)
Foto archiv NPÚ

 


sle02
sle03


Přidej komentář