Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jakou podobu měla válka a vojenství v době Jana Žižky?

jaz01
Plně vyzbrojení těžkooděnci předvedou návštěvníkům Památníku Jana Žižky z Trocnova ukázky středověkého boje. Názorně ukážou zacházení se zbraněni či nasedání na koně
21.08.2021 10:39 | Ladislav Lhota

Budování Archeoskanzenu v Trocnově, který je součástí Jihočeského muzea, provázejí zábavné a vzdělávací akce se zaměřením na historické stavební techniky, řemesla a život ve středověku. Stejné poslání má také projekt nazvaný Válka a vojenství v době Jana Žižky připravený na sobotu 28. srpna. V areálu Památníku Jana Žižky z Trocnova sousedícím bezprostředně s archeoskanzenem (dokončení se plánuje na rok 2024) budou vítaní příslušníci všech věkových kategorií. Vstupné je zdarma.

TROCNOV – Návštěvníci zjistí, jak vypadali husitští bojovníci, zda to byli pouze sedláci vyzbrojení cepy, které známe z filmů nebo ilustrací, zda mezi nimi bylo možné najít i plně vyzbrojené šlechtice s výstrojí, výzbrojí a oděním dle poslední módy. Nebudou chybět živé ukázky boje za časů Jana Žižky, lidé se seznámí se zbrojí těžkooděnců i způsoby, jakými se v ní pohybovalo a nasedalo na koně. Poznají, k čemu se využívalo kopí a všechny významy tohoto slova, získají informace o rozvoji palných zbraní v husitských dobách. Celodenní show vyplněnou návratem ke středověkému vojenství doplní i dobová hudba a středověký koutek pro děti.

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzea

Program:

10:00 – Úvodní slovo, představení spolků
10:30 – Ukázka jezdeckého umění s přednáškou – Družina Buška ze Žampachu
11:30 – Dei Gratia – středověká hudba
12:00 – Ukázka ručních palných zbraní s přednáškou – Fortuna
12:30 – Dei Gratia – středověká hudba
13:00 – Ukázka artilerie s přednáškou – David Vobr
13:30 – Dei Gratia – středověká hudba
14:00 – Ukázka výcviku vojska se zapojením diváků – Vít „Hark“ Hrachový
14:30 – Přehlídka různých složek vojska – Sub Utraque
15:00 – Bitva a volné střety
16:30 – Ukázka artilerie s přednáškou – David Vobr
17:00 – Lucrezie – středověká hudba

Po celý den bude možné navštívit dobové ležení vojska i dětský koutek. V 11:00, 12:00 a 13:00 začínají komentované prohlídky vojenského ležení.


jaz02
jaz03


Přidej komentář