Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jakou tradici založil pan Kolařík ve Vídni?

bko01
Ve vídeňském Prátru přesně před sto léty zakoupil Karl Kolarik hospodu Schweizerhaus, v níž se od roku 1926 čepuje budvar, údajně v nejlepší kvalitě na světě. Kolarikova babička pocházela z jihočeského Husince, dědeček byl z Dačicka
12.04.2020 18:03 | Ladislav Lhota

V příloze Lidových novin správně poznamenal Zbyněk Petráček, že aktuální nouzový stav kvůli boji s koronavirem si žádá upozornit na kulturně společenské akce, které se měly konat, ale potkal je nenaplněný osud. Mimo dlouhé řady jiných se neuskuteční ve vídeňské parkové hospodě Schweizerhaus letos 14. dubna oslava 100. výročí, kdy tento objekt v Prátru koupila rodina Kolaříků. A od roku 1926 se tam točí údajně nejlepší budvar na světě. Pozvánku na oslavu dostali zástupci české ambasády, ředitel Budvaru i budějovický primátor.

VÍDEŇ / Č. BUDĚJOVICE – Kultovní hospoda Schweizerhaus, kterou původně provozoval Jan Gabriel z Písku, nabízí v současnosti – pomineme-li momentální karanténu – 2 400 míst, z toho 1 600 na venkovním zahrádkovém prostranství. Srovnatelnou velikostí zahrádky se mohou ve střední Evropě pochlubit jenom podniky v Salcburku a Mnichově. Rodinná firma Kolaříků tady vládne doposud. Drží sto padesát zaměstnanců a uchovává tradiční zvyklosti. Odmítá i moderní pivní tanky, což prý čepovanému moku zaručuje nejvyšší kvalitu. Zakladatel vídeňského hospodského klanu Karl Kolarik hovořil německy, ale i česky. Jeho babička pocházela z jihočeského Husince, dědeček byl z Dačicka.

(lho)
Foto Ján Honza     Přidej komentář