Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jaký bude začátek léta na jihočeských památkách?

krp01
Divadelní léto v zámecké zahradě na Kratochvíli zahájí v sobotu 15. června herci ze Strunkovického ochotnického spolku středověkým sitcomem Rytířova dcera
04.06.2019 14:42 | Ladislav Lhota

Speciální prohlídky, besedy se známými lidmi, koncerty, výstavy, divadelní představení a další nevšední zážitky nabídne začátek léta v historických objektech pod správou Národního památkového ústavu (NPÚ) sídlícího v jihočeské metropoli. Velkou atrakcí budou Slavnosti pětilisté růže, ale i Barokní noc v Českém Krumlově. Návštěvnickou sezonu zpestří bohatý program kulturního festivalu Okolo Třeboně, divadelní léto oživí zahradu kolem zámku Kratochvíle.   

JIŽNÍ ČECHY – Slavnosti pětilisté růže od 21. do 23. června umocní specifickou atmosféru na zámku i v centru Českého Krumlova. Letošní ročník nese podtitul „Renesanční kratochvíle aneb setkání na Krumlově v létě L. P. 1589“ a složí hold všem ženám rožmberského rodu. Téma připomene osobnost Evy z Rožmberka a její roli při řešení konfliktu mezi jejími bratry, Vilémem a Petrem Vokem. Ulicemi města projde pět kostýmovaných průvodů. Program nabídne historickou hudbu, divadlo, šerm a tanec. Součástí budou kejklířská a ohňová vystoupení, dobové hry pro malé i velké nebo staročeské trhy. Chybět nebudou alegorické vory a voroplavba po řece Vltavě.

Éru barokních slavností na krumlovském zámku připomene Barokní noc 28. a 29. června. Komponovaný večer v zámeckých interiérech i zahradách nabídne také atraktivní představení komické barokní opery Les Troqueurs francouzského skladatele Antoinea Dauvergnea, kterou provede soubor Capella Regia. Na druhém zámeckém nádvoří v neděli 30. června od 17 hodin vystoupí Jazzband Schwarzenberské gardy. „Repertoár bude sestavený z hudebního archivu tělesa, které v Českém Krumlově pod tímto názvem působilo mezi světovými válkami,“ upřesňuje kastelán Pavel Slavko.

Zámek Dačice představí novou výstavou další ze šlechtických neřestí. Po kávě, čokoládě, alkoholu a tabákové kultuře přijde na řadu marnivost a prastará touha líbit se. Kromě dobové módy, módních časopisů, flakonků a nádobek na parfémy a kosmetiku budou k vidění i předměty spojené s erotikou. Výstava potrvá od 21. června do 1. září. Zámek Hluboká nabídne netradiční prohlídky. Stejně jako při loňské premiéře bude možné projít soukromé apartmány s kastelánem nebo hostinské pokoje s kurátorkou, která se podílela na jejich nedávné obnově.

Defenestraci neuvidíte každý den

Od letoška přibyla na Hluboké prohlídka reprezentačních pokojů se známou osobností, někdejším ministrem kultury Danielem Hermanem. V sobotu 8. června od 18 hodin se pod titulem Světla svítí nejlépe vpředu uskuteční komentovaná prohlídka sbírkou vlámských tapiserií. Renomovaná odbornice, kurátorka sbírek Národního památkového ústavu Kateřina Cichrová seznámí zájemce s historií schwarzenberské kolekce tapiserií, přiblíží technologii jejich výroby i restaurování a zaměří se na výklad námětů jednotlivých děl. Počet osob ve skupině je omezený, doporučuje se včasná rezervace.

Letní koncert Jindřichohradeckého symfonického orchestru v Rytířském sále zámku Jindřichův Hradec 15. června oživí slavné muzikálové melodie. Noční divadelní prohlídky připomenou osudy jednoho z nejvýznamnějších majitelů zdejšího panství hraběte Viléma Slavaty. „Divadelní prohlídka vás provede všemi zásadními okamžiky na počátku Stavovského povstání včetně realistické ukázky defenestrace, ale také mnoha prostory jindřichohradeckého zámku. Zavede Vás i do některých běžně nepřístupných míst,“ upřesňuje kastelán Jan Mikeš. Prohlídky nazvané Defenestrace aneb příběh Viléma Slavaty se konají ve dnech 28. a 29. června se začátky v 19:00, 20:40 a 22:30 hodin.

Koncertem na zámku Kratochvíle 8. června oslaví sbor Netolických vrabčáků padesát let od svého založení. Diváky odveze autobus z netolického náměstí v 17:30 hodin na zámek a po koncertě zpět. Divadelní léto v zámecké zahradě zahájí v sobotu 15. června herci ze Strunkovického ochotnického spolku středověkým sitcomem Rytířova dcera. Začátek představení je v devět večer. Spolek divadelních ochotníků Tyl Netolice zvolil pro letošní sezonu humornou komedii Zdeňka Jirotky Saturnin. Představení v režii Miroslava Mikeše se koná ve dnech 27. až 30. června se začátky v 21 hodin.

Umíte psát husím brkem?

Do Landštejna zavítají šermíři Na hradním nádvoří každý den od 30. června do 6. července ukáže své umění skupina historického šermu Bravus. Povídání s výjimečnými hosty zpestří několik letních podvečerů na hradě Rožmberk. „Šlechtická sídla byla vždy místem zajímavých setkání a často hostila mimořádné osobnosti společenského, politického, uměleckého či vědeckého života,“ upozorňuje kastelánka Andrea Čekanová. Na Rožmberk zavítá v úterý 26. června módní návrhářka a designérka Blanka Matragi, v pátek 5. července následuje pilot dakarské rallye Martin Macík. Besedy začínají v osm hodin večer  pod vedením moderátora Českého rozhlasu Č. Budějovice Luboše Voráčka.

V kapli Schwarzenberské hrobky v Třeboni se 12. června od 19 hodin představí vítězové mezinárodní soutěže mladých hudebníků Concertino Praga, kterou každoročně organizuje Český rozhlas pro začínající interprety do osmnácti let. Zámecké nádvoří i park budou hostit další ročník festivalu Okolo Třeboně. 28. června vystoupí Ivan Mládek a jeho Banjo Band, 29. června Hradišťan s Jiřím Pavlicou nebo Spirituál kvintet. Na třeboňském zámku se bude tančit. Ukázky historických tanců období renesance a baroka doplněné uměním šermířů obsáhne 26. června vystoupení skupiny historického tance Campanello a českokrumlovské skupiny historického šermu Bratři z růže.

Bývalý cisterciácký klášter Zlatá Koruna se ve dnech 8. a 9. června zapojí do akce Víkend otevřených zahrad a nabídne návštěvníkům komentované prohlídky zdejších půvabných zahrad. Prohlídky vycházejí po oba dny v půl třetí odpoledne. Další ročník Monastýrování ve Zlaté Koruně odstartuje v sobotu 15. června speciální prohlídka zaměřená na klášterní vzdělávání. Připomene, že ve zlatokorunském klášteře se dochoval cyklus zajímavých školních obrazů, které se využívaly jako názorná pomůcka při výuce pro děti místních poddaných.

Během prohlídky se lidé dozvědí, jaké zajímavé svazky byly uložené v klášterní knihovně. „Také se naučíte některé znaky ze znakové řeči cisterciáků, která byla jejich hlavním dorozumívacím prostředkem ve středověku,“ prozrazuje kastelánka Lenka Tondlová. Na závěr čeká návštěvníky praktická dílna, kde si vyzkouší výrobu pečeti s motivem zlatokorunské rozety nebo psaní husím brkem. Prohlídka začíná v půl páté odpoledne. Vzhledem k omezené kapacitě je nutná rezervace. Prohlídku královského paláce na hradě Zvíkov doplní výstava současných výtvarníků i samouků, dále expozice Zvíkov v krásné literatuře a také přehlídka dobových pohlednic Přijměte srdečný pozdrav.

(lho, tzp)
Foto archiv NPÚPřidej komentář