Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jaký byl druhý týden MHF v Českém Krumlově?

mhf01
Maškarní sál krumlovského zámku je tradičně svědkem komorních koncertů vážné hudby. V rámci MHF sem letos zavítali houslisté Miroslav Ambroš a Jaroslav Nadrzycki či Wihanovo kvarteto
30.07.2018 12:54 | Ladislav Lhota

Prostory českokrumlovského zámku patřily koncertům klasické hudby. V Maškarním sále vystoupili nadaní houslisté Miroslav Ambroš a Jaroslav Nadrzycki za doprovodu Jihočeské filharmonie. Tamtéž se představilo Wihanovo kvarteto, které složilo hold Leoši Janáčkovi. Zámeckou jízdárnu ovládkla hudba Antonína Dvořáka a Johannese Brahmse v podání Borise Andrianova a Symfonického orchestru Českého rozhlasu. Svoji jízdu zde předevedli Cigánski Diabli a Čarovné ostrohy.  Pivovarskou zahradou se nesly muzikálové melodie.

Č. KRUMLOV – V pořadí čtvrtý festivalový koncert Mezinárodního hudebního festivalu (MHF) patřil v úterý 24. července mladým hudebním talentům. Za doprovodu Jihočeské filharmonie pod taktovkou Jana Kučery společně v Maškarním sále vystoupili jedni z nejnadějnějších houslistů nastupující generace, Miroslav Ambroš a Jaroslaw Nadrzycki. Na úvod zazněl Pachelbelův Kánon a Gigue D dur a poté v podání obou sólistů náročný Bachův Koncert pro dvoje housle a orchestr d moll. Jak svorně prohlásili oba houslisté, hrát Bacha je pro ně vždy radost.

Poctu skladateli Leoši Janáčkovi složilo koncertem z jeho děl ve středu 25. července Wihanovo kvarteto. Soubor s krásně vyrovnanými barvami všech čtyř nástrojů zahrál v Maškarním sále krumlovského zámku skladatelovy dva kvartety – Smyčcový kvartet č. 1 a Smyčcový kvartet č. 2 „Listy důvěrné“ ze závěru skladatelova života, patřící k vrcholům moderní kvartetní literatury. Program doplnil výběr z Dvořákových Cypřišů v úpravě pro smyčcové kvarteto a nenapodobitelně dráždivá umělecká perla – Smetanův pozdní Smyčcový kvartet č. 2 d moll, který obdivoval i Arnold Schönberg.

Hrát Dvořáka v jeho rodné zemi je náročnější než jinde

Páteční koncert 27. července v Zámecké jízdárně ovládla hudba Dvořáka a Brahmse. V zaplněné Zámecké jízdárně zazněly v jednom večeru Dvořákův violoncellový koncert v niterném podání Borise Andrianova a Brahmsova Druhá symfonie v podání rezidenčního festivalového tělesa Symfonického orchestru Českého rozhlasu pod taktovkou Christiana Schulze. Boris Andrianov přiznal, že hrát Dvořáka a navíc tak ikonickou skladbu, jakou je jeho violoncellový koncert h moll, v rodné skladatelově zemi, je vždy o něco náročnější, než jej hrát kdekoliv ve světě.

Čtvrteční večer 26. července v Zámecké jízdárně patřil Carmen Fantasy by Gypsy Devils. V představení inspirovaném tragickým milostným příběhem a hudbou Geogese Bizeta předvedl slovenský soubor Cigánski Diabli a taneční skupina Čarovné ostrohy divokou hudebně taneční jízdu. Slavné Bizetovy melodie zazněly v originální úpravě vedoucí osobnosti orchestru Ernesta Šarköziho, které vévodily cikánské a folklorní inspirace. Písně zpívali Šarköziho manželka a zároveň violoncellistka Sylvia a Arpád Jánoška. Flamenková sóla tančila Denisa Sofie Pavelová. Všichni účinkující podali strhující výkon, jejich Carmen zvedla diváky ze židlí.

Bernsteina vystřídali Lví král, Bídníci, Evita

V sobotu 28. července se v českokrumlovské Pivovarské zahradě rozezněly muzikálové melodie. První polovina koncertu byla věnovaná legendárnímu americkému dirigentovi a skladateli Leonardu Bernsteinovi, jehož sté výročí narození letos slaví celý svět. Zazněly nejznámější melodie z jeho děl a chybět nemohly ukázky z jeho nejslavnějšího muzikálu West Side Story, o kterém sólistka koncertu Dee Roscioli řekla: „Bernstein byl vizionářský. West Side Story je pro mě jeho nejkrásnějším dílem. Na tu čas nemá vliv, ta odolá všemu.“

Čtveřici amerických sólistů broadwayských divadel doplnili Christiane Noll, která předvedla mimořádně náročnou árii z operety Candide. Hugh Panaro si splnil svůj malý sen, vždy totiž toužil zpívat Tonyho. V Českém Krumlově zazpíval alespoň jeho slavnou píseň Maria. O hudební doprovod se postarala Severočeská filharmonie Teplice pod taktovkou amerického dirigenta Randalla Craiga Fleischera.

Druhá část večera patřila muzikálovým melodiím z pera dalších autorů. Zazněly písně ze Lvího krále, Bídníků nebo Evity. Píseň Stand by me Bena E. Kinga sklidila nejen bouřlivý potlesk, ale také nastartovala velkolepé finále večera. Excelentně podané árie Phantom of the Opera a Music of the Night z muzikálu Fantom opery sklidily neutuchající ovace ve stoje a žádosti o přídavky. A těch se divákům dostalo hned několik. Dancing Queen od skupiny ABBA roztančila a rozezpívala všechny přítomné.

(lho, tzf)
Foto Michal Sváček



Přidej komentář