Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jan Rudolf Černín osobně znal Mozarta i Haydna

cer01
Osobnost osvíceného šlechtice Jana Rudolfa Černína přiblíží přední český historik Zdeněk Hojda v přednáčce na Státním zámku Jindřichův Hradec
24.09.2019 14:52 | Ladislav Lhota

V divadelním sále Státního zámku Jindřichův Hradec se ve čtvrtek 26. září od 19 hodin uskuteční populárně odborná přednáška docenta Zdeňka Hojdy pod názvem Rudolf Černín mezi Prahou, Vídní a Krásným Dvorem. Přední český historik představí šlechtice sídlícího kdysi v zámku nad Vajgarem a učiní tak na pozadí kultury osvícenství ve střední Evropě. Vstup na přednášku je volný.

JINDŘICHůV HRADEC – Milovník a podporovatel vědy, hudby a umění Jan Rudolf Černín (1757 – 1845) studoval práva v Salcburku, osobně se znal s W. A. Mozartem, který byl o rok starší, nebo bratry Haydnovými. Po studiu podnikl kavalírskou cestu po Evropě, byl prezidentem císařské Akademie výtvarných umění ve Vídni. Zastával také úřad nejvyššího komorníka, kterému podléhal císařský kabinet přírodnin, umělecké sbírky i dvorní divadlo Burgtheater. Na jihočeském zámku Jemčina provozoval známé štvanice, u zámku Krásný Dvůr nechal vybudovat rozsáhlý přírodně krajinářský park, první svého druhu v Čechách.

(lho, sla)
Foto NPÚ


cer02


Přidej komentář