Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jan Vrba fotí Černou. Lukáš Bláha vidí letadla a pokoje

vrb01
Fotograf Jan Vrba prezentuje v kavárně českobudějovického kina Kotva snímky pořízené pro časopis Full Moon a web Fullmoonzine.cz
09.03.2019 10:47 | Ladislav Lhota

Českobudějovické kino Kotva na Lidické třídě zásluhou dramaturga Václava Němce vítá návštěvníky po celý rok estetickým pohlazením ve formě fotografických výstav. Od 8. března do 18. dubna zde prezentují svoji tvorbu nevystudovaní, leč zajímavými zkušenostmi vybavení autoři Jan Vrba se snímky pod souhrnným názvem Černou a Lukáš Bláha s obrázky zastřešenými výzvou v angličtině: Please, do not disturb.

Č. BUDĚJOVICE – Název Černou si Jan Vrba vypůjčil od skupiny Zvíře jménem Podzim se svolením Jakuba Königa. „U baru je plno. Známý tváře, známý vůně. Sál je trochu cítit potem a rozlitým pivem ze včerejšího večera. Nad hlavou mi svítí jedno světlo. Jsem tady, abych kouzlil, vytahoval barvy a obrysy ze tmy. Rozháním stíny a podle hudby volím úhly. Nejsem umělec, jsem pozorovatel. Fotím písně noci. Černou. Vezměte to černou,“ vítá Jan Vrba diváka, který se zahledí do vystavených fotografií.

Vrbova prezentace v kotvácké kavárně obsahuje snímky pořízené pro hudební magazín Full Moon a web Fullmoonzine.cz v období 2014 až 2019. Autor (ročník 1993) aktivně fotografuje od roku 2011. Nikdy nestudoval tento obor, ani se nezapojil do workshopů či kurzů. Od roku 2013 se zabýval koncertní fotografií. Dělá reportáže z koncertů a českých festivalů pro Full Moon. Posléze rozšířil svoji specializaci na experimentální divadelní fotografii. „V současnosti pracuji na několika dlouhodobých sériích, z velké části na kinofilm. Mimoto jsem dlouholetým členem dokumentárního projektu Week of Life a členem fotoklubu zapálených pokročilých amatérů Šafu(c)k,“ prozrazuje na sebe.

Pardubický rodák Lukáš Bláha (1979) umístil do předsálí Kotvy záběry ze služebních cest, potažmo noclehů v určitých místech, které pořizoval od roku 2017. „Letadlo. Letadlo. Pokoj, pokoj, jiný pokoj, další pokoj, pokoj a zase pokoj. V jakém jsem vlastně městě? Vše unifikované a s desinfekční vůní. Prostor pro přespání. Unifikovaná rozlišnost originality,“ doplňuje verbálně své pocity spojené se zvěčnělými motivy. Pro práci s objektivem jej inspirovala manželka studující na ITF v Opavě. Spolupodílel se s ní na souborech Sleeping (prezentace v Praze, Brně a jihočeské Blatné) resp. Nights.

Ladislav Lhota
Foto archiv Václava Němce


vrb02
vrb03
vrb04
vrb05
vrb06


Přidej komentář