Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jaromír Schel prožil osmdesát plodných let

jas01
Za dvacet let provozování komorní galerie v Panské ulici v Českých Budějovicích uvádí vždy elegantní Jaromír Schel spolu s manželkou Alenou dlouhou řadu vynikacích umělců a nabízí Jihočechům mnohdy unikátní příležitost poznat dílo velkých hvězd výtvarného nebe
14.07.2020 10:16 | Ladislav Lhota

Navždy si jej budeme pamatovat jako vitálního muže, který pro každého vykouzlil povzbudivý úsměv a vlídné slovo. Jaromír Schel (30. ledna 1940 ve středočeských Kněžicích, 10. července 2020 v Českých Budějovicích) nastoupil ve čtyřiašedesátém do Besedy, kde pořádal koncerty vážné hudby, ale i jazzová a beatová vystoupení, a od té doby spojil pevně své síly s kulturním děním v jihočeské metropoli. V říjnu 2019 dostal Medaili za zásluhy od primátora Jiřího Svobody.     

Č. BUDĚJOVICE – Ve druhé polovině šedesátých let 20. století Jaromír Schel spolu s Waltrem Trischlerem založili Kruh přátel hudby, který fungoval pětadvacet sezon a vedl ke vzniku Jihočeské filharmonie. Naturalizovaný Jihočech roku 1971 dohlížel na dokončení, kolaudaci a uvedení do provozu Domu kultury ROH na Senovážném náměstí, kterému dal později název Metropol. Jako nestraníka ho dočasně pověřili ředitelskou funkcí, v níž nakonec setrval až do roku 2006. Na Malé scéně uspořádal i výstavu z díla Oldřicha Kulhánka, autora pozdějších státních bankovek, kterou komunisté zakázali již po dvou dnech.

Na pódium přizval ikonický Činoherní klub a také Divadlo Járy Cimrmana se stále vyhledávanějšími dvojsmyslnými hláškami s politickým podtextem. V sedmém a osmém desetiletí se Jaromír Schel angažoval také v nákupní komisi Alšovy jihočeské galerie. Na pozadí Sametové revoluce vytvořil podmínky ke vzniku výtvarného spolku Kruh 89 pro umělce vystupující mimo oficiální struktury. Následně přispěl ke zrodu populárního festivalu Múzy na vodě, rovněž přehlídky výtvarného umění Intersalon a festivalu Kompas prezentujícího cestovní ruch. Nechyběl při organizování celé řady putovních výstav.

K oslavě 750. výročí založení Českých Budějovic inicioval Jaromír Schel výstavu o Přemyslu Otakaru II. Posléze se stal předsedou Spolku města Otakarova, který vybudoval stálou expozici slavnému českému králi v Železné panně. S manželkou Alenou, výtvarnicí a novinářkou („Poznali jsme se v roce 1970 díky výstavě Josefa Synka a Mirka Konráda, kde Alena také vystavovala. Mámil jsem z ní jeden obraz tak dlouho, až se nám narodila dcera Barbora,“ líčil v rozhovoru pro MF Dnes), a synem Petrem, sochařem a hudebníkem, provozoval Jaromír Schel po dvě desetiletí komorní galerii v Panské ulici. Umělecky se přitom bavil vytvářením trojrozměrných asambláží.

Ladislav Lhota
Foto archiv Komorní galerie U Schelů



Přidej komentář