Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jazzmanka Jana Koubková natočí živý koncert na jihu

kou01
Legendární jazzová zpěvačka Jana Koubková pořídí živou koncertní nahrávku před jihočeským publikem
10.03.2017 15:14 | Ladislav Lhota

Ve středu 15. března vystoupí v budově Českého rozhlasu České Budějovice legendární česká jazzová zpěvačka Jana Koubková v doprovodu trojice špičkových instrumentalistů. Veřejná nahrávka živého koncertu ve studiovém sále začíná v 19 hodin. Vstup na veřejnou nahrávku je volný, místenky lze získat ve vysílání budějovického rozhlasu nebo v den koncertu v rozhlasové recepci v ulici U Tří lvů 1.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Impozantní jazzový vokální projev Jany Koubkové, který se v průběhu času dotýká různých vlivů včetně world music, nejvýrazněji charakterizuje takzvané scatování, tedy způsob zpěvu, při němž se používají slova beze smyslu nebo jen slabiky. „Mám radost, že mám okolo sebe výborné mladší hudebníky. Do jihočeské metropole zamířím s klávesistou Ondřejem Kabrnou, kontrabasistou Vítkem Švecem a bubeníkem Janem Červenkou,“ slibuje jazzová legenda.  

Řečeno ve shodě s jedním stařičkým domácím swingovým šlágrem, Jana Koubková je vpravdě ženou v rytmu zrozenou. Rodačka z Roztok u Prahy zpívala v kapele Luďka Hulana, v Jazz Q Martina Kratochvíla, zamlada působila i v populárním souboru Kučerovci. Vedla vlastní vokální skupiny Hot Tety a Horký dech s Michalem Pavlíčkem. Na začátku osmdesátých let založila festival jazzových, bluesových a rockových zpěváků Vokalíza a několik let učila na pražské konzervatoři.

Umělecké aktivity Jany Koubkové zasahují také do literatury. Zpěvačka je autorkou knih Recepty proti samotě nebo Zutí provádím s chutí a také řady hravých, originálních písňových textů. Zatím poslední album Jany Koubkové z loňského roku, které oceňují i kritici, se jmenuje A tak si jdu. Malou zastávkou ve zpěvaččině „jazzové chůzi“ se stane veřejná nahrávka U Tří lvů v Českých Budějovicích.

(lho – tzr)
Foto z archivu Jany KoubkovéPřidej komentář