Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jazzovému festivalu bude kralovat Bobby Watson

290722jaf01
Přímo z pódia na Piaristickém náměstí v Českých Budějovicích se vyjádřila nejedna jazzová hvězda, že toto místo patří k nejkrásnějším městským scénám v Evropě. Letos ji vyzkouší také věhlasný americký saxofonista Bobby Watson
30.07.2022 10:55 | Ladislav Lhota

Jihočeský jazzový festival ČEZ 2022 na počátku srpna nabídne skvělé prožitky z oblíbeného hudebního žánru v několika lokalitách krajské metropole, doprovodný program také v Hluboké nad Vltavou a Lipně nad Vltavou. Předvedou se muzikanti z mnoha koutů světa (dva držitelé cen Grammy) v čele s letitou americkou superstar Bobby Watsonem, ale i domácí interpreti. Uskuteční se celkem šestnáct koncertů. Vstupné na hlavní festivalové dny 5. – 6. srpna činí jedno sto korun, doprovodný program je zdarma.

JIŽNÍ ČECHY – Hlavní hvězdou letošního ročníku bude saxofonista Bobby Watson, považovaný za jazzovou superstar ohroženého druhu. „Málokdo vám dnes poskytne tak silné spojení s historií jazzové hudby jako tento Američan, který 23. srpna oslaví devětašedesáté narozeniny,“ zdůrazňuje produkční festivalu Jiří Grauer. Na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století byl Watson saxofonistou a hudebním ředitelem legendárních kapel Jazz Messengers Arta Blekeyho. V dlouhé kariéře spolupracoval s Wyntonem a Branfordem Marsalisem, Maxem Roachem, Betty Carter nebo Samem Riversem.

V rámci oslav mezinárodního dne jazzu v roce 2016 pozval Watsona americký prezident Barack Obama, aby vystoupil po boku dalších hvězd Chicka Corey, Herbie Hancock, Kurta Ellinga, Arethy Franklin, Wayna Shortera či Pata Methenyho. Proslulý saxofonista zahraje na českobudějovickém Piaristickém náměstí 6. srpna. „Piaristické náměstí považují jazzmani za jednu z nejkrásnějších městských scén v Evropě. V tomto duchu se přímo z pódia vyjádřil americký pianista a držitel mnoha cen Grammy Eddie Palmieri, ale i jeden z nejvyhledávanějších světových basistů a zpěvák Avishai Cohen,“ připomíná Jiří Grauer.

Projeví solidaritu s Ukrajinou

Vedle Bobbyho Watsona ukážou svůj um a nadšení pro jazz také laureát několika klavírních ocenění Harold López-Nussa s kubánskou kapelou, nizozemský rapper a beatboxer Andy Ninvalle v doprovodu kvartetu Ondřeje Štveráčka (jejich spolupráce bude premiérou), unikátní big band s prvky elektronické hudby Cotatcha Orcherstra a také další držitel ceny Grammy, turecký bezpražcový kytarista Cenk Erdoğan. Dějištěm jednotlivých vystoupení v krajském městě budou vedle Piaristického náměstí také Sokolský ostrov, Havraní náměstí u Rabenštejnské věže nebo Hospoda na Kanále v Českém Vrbném.

Součástí festivalu je rozsáhlý doprovodný program, který pořadatelé připravují s českobudějovickou uměleckou platformou Artplac. „V doprovodném programu se představí ukrajinsko- ruská kapela postavená přímo pro festival. Formace sdružuje dlouholeté kolegy a přátele, které spojuje láska k jazzu a improvizované hudbě, zároveň velká solidarita se situací na Ukrajině,“ připomíná festivalový produkční. Výjimečný z hlediska umístění i hudby bude také ambientní projekt trumpetisty Oskara Töröka a Michala Rataje v rajské zahradě piaristického (předtím dominikánského) kláštera. Festival se koná ve spolupráci se statutárním městem České Budějovice, generálním partnerem je skupina ČEZ.

(lho, tzf)
Foto Michal Sýkora, archiv Jihočeského jazzového festivalu

Program:

1.srpna 2022 / pondělí - České Budějovice
18:30 open air Coffee on the Go, Sokolský ostrov
COLORFUL PEOPLE – soul, world music
19:30 Havraní náměstí – Rabenštejnská věž
JONATHAN RAMIREZ BAND (US,CZ) – soul, r'n'b

2.srpna 2022 / úterý - České Budějovice
19:30 Havraní náměstí – Rabenštejnská věž
LUBOŠ SOUKUP QUARTET – jazz, groove

2.srpna 2022 / úterý – Lipno nad Vltavou
20:00 Stezka korunami stromů LEE ANDREW DAVISON DUO (US,CZ) – jazz, soul

3.srpna 2022 / středa - České Budějovice
19:30 Havraní náměstí – Rabenštejnská věž
THE UKRU PROJECT (CZ,RU,UA) – contemporary jazz
FRANTIŠEK UHLÍŘ TEAM feat AL HERMANN (CZ, USA) – contemporary jazz

4.srpna 2022 / čtvrtek - České Budějovice
18:30 České Vrbné, Hospoda na Kanále
FUTUR SWING – gipsy jazz
20:00 Rajská zahrada u Dominikánského kláštera
OSKAR TÖRÖK-MICHAL RATAJ – jazz, ambient, electro

5.srpna 2022 / pátek - České Budějovice
od 17:30 Piaristické náměstí
TURUMTAY-ERDOGAN-LIŠKA-DÉS (TUR, A, CZ, HU) – jazz, world music
ONDŘEJ ŠTVERÁČEK SPACE PROJECT feat. ANDY NINVALLE (CZ,NL) – jazz, rap, beatbox
HAROLD LÓPEZ-NUSSA QUINTET (CU) – latin jazz

6.srpna 2022 / sobota - České Budějovice
od 17:30 Piaristické náměstí
COTATCHA ORCHESTRA (CZ,SK,AT,BG) – big band, electro
JAZOO (SI) – nu jazz, fusion
BOBBY WATSON & LIBOR ŠMOLDAS QUARTET (US,CZ) – contemporary jazz

7.srpna 2022 / neděle – Úsilné (Č. Budějovice)
19:00 scéna Altán pod kaštany
MIREK SURKA QUARTET feat. ŠTĚPÁN MARKOVIČ - contemporary jazz

7.srpna 2022 / neděle - Hluboká nad Vltavou
19:30 nám Čsl. armády
LEE ANDREW DAVISON QUARTET (US,CZ) - jazz, soul


290722jaf02
290722jaf03
290722jaf04
290722jaf05
290722jaf06


Přidej komentář