Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jč divadlo přesunulo premiéry. Nepojede Wintonův vlak

ldp01
Otáčivé hlediště prošlo rekonstrukcí v roce 2000 a po roční pauze přivítalo letos znovu natěšené diváky, kteří během letní divadelní sezony zaplnili kapacitu z více než devadesáti sedmi procent
15.09.2021 16:16 | Ladislav Lhota

Uplynulá sezona 2020–21 v Jihočeském divadle byla drasticky ořezaná. Soubory přestaly hrát 12. října kvůli pandemii covidu-19 a znovu se představily divákům až před začátkem léta v areálu krumlovského otáčka. Ze sedmnácti chystaných premiér na kamenných scénách došlo pouze na tři. Další dvě, Muž Dvojhvězdy resp. Da Vinci, se uskutečnily před otáčivým hledištěm. Sklidily úspěch, stejně jako zbývající představení v Českém Krumlově nebo dalších místech v rámci Léta s JD.

JIŽNÍ ČECHY – Díky podpoře z budějovické radnice, ministerstva kultury a také početné skupiny diváků – předplatitelů, kteří se vzdali nároku na vrácení peněz za nevyužité vstupenky (částka kolem půl milionu korun), skončilo hospodaření Jihočeského divadla v sezoně 2020–21 jen s mírnou ztrátou, jejíž pokrytí umožňují rezervní fondy JD. Přestože se nehrálo od října do května, zůstávalo Jihočeské divadlo a jeho 250 zaměstnanců v nepřetržitém kontaktu s publikem formou nejrůznějších aktivit v online prostoru. Obrovský ohlas po celé republice sesbíral kupříkladu hudebně pojatý Adventní kalendář (https://www.jihoceskedivadlo.cz/cinohra/adventni-kalendar ).

Dlouhotrvající lockdowny nepřiměly herce, zpěváky, tanečníky ani ostatní profese k zahálce. Neodpočíval nikdo. Ze čtrnácti premiér, které se nemohly realizovat před diváky, se jich nazkoušelo třináct a jsou připravené pro sezonu 2021–22. Pět z nich bylo již uvedených online – Selský baroko, Café Groll, 3+1, Rádio Svobodná Bystrouška, Polská krev. Pouze Wintonův vlak se vůbec nerozjede. Stejnojmenná opera z dílny generálního hudebního ředitele JD Maria De Rose se plánovala s mezinárodním týmem (Zemské divadlo Pasov, inscenátoři z Velké Británie) a musela se zrušit kvůli covidovým komplikacím a jejich nepředvídatelnému vývoji.

Odezvy jsou úžasné

Před Otáčivým hledištěm v zahradě krumlovského zámku, kam po květnovém rozvolnění protipandemických restrikcí znovu zamířili diváci (čtyři představení se uskutečnila s poloviční kapacitou, zbývající se zaplněným hledištěm) si odbyl premiéru formanovský Muž Dvojhvězdy, který nebývale posunul inscenační možnosti JD, a komedie Da Vinci realizovaná osvědčeným týmem Petra Zelenky, od níž se čeká, že bude stálicí na repertoáru. Krumlovská točna se regulérně zastavila po představení Psa baskervilského v neděli 12. září. Průměrná návštěvnost činila 97.31%, tržby dosáhly výše 47 230 752 korun. Konala se osmdesát dvě představení. Dvě byla přerušená, jedno zrušené kvůli počasí.   

Derniéru před točnou absolvoval Ztracený svět v režii Malého divadla, avšak inscenace plná sympatických dinosaurů žije dál v digitální podobě, která bude přístupná divákům díky spolupráci Jihočeského divadla s platformou Dramox. Prostřednictvím Dramoxu našla cestu do obývacích pokojů již čtyři představení nastudovaná u břehu Malše a jejich oblíbenost vystřelila Jihočechy na třetí místo v žebříčku za Dejvické divadlo a pražský Činoherní klub. Druhým ročníkem pokračoval také projekt Léto s JD. Odehrálo se jedenáct představení (uvažuje se o stálé spolupráci se zámkem v Blatné a dalších reprízách v Holašovicích) a dvanáct operních prohlídek zámku Třeboň. Tržba činila 1 342 407 korun.

Projekt Léto s JD ukázal, jak náročné je sladit letní divadelní sezonu s programem Otáčivého hlediště v Českém Krumlově (loni točna nefungovala vzhledem k rekonstrukci), ale jeho rostoucí obliba přináší divadelníkům další motivaci. „Nebývale se nám dařilo. Odezvy jsou úžasné, počet diváků vzrostl dvojnásobně. Extrémně vydařené představení Prodané nevěsty na návsi v Holašovicích chceme určitě reprízovat i v příštím roce,“ ujišťuje ředitel JD Lukáš Průdek. Třináct premiér nerealizovaných v minulé sezoně přenese Jihočeské divadlo do podzimu 2021, zimy a jara 2022. Budou se prolínat s premiérami, které obsahuje dramaturgický plán 2021–22. Bude to „nářez.“

Ladislav Lhota
Foto archiv Jihočeského divadla     Přidej komentář