Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jedny karty nestačí. Jihočeské muzeum nabídne důkaz

ka01
Historii a vývoj kartýřského řemesla, pestrost karetních druhů, velikost karetních listů, jejich tvary, obsah či grafické zpracování přiblíží výstava v Jihočeském muzeu
06.09.2017 11:37 | Ladislav Lhota

Výstava s názvem Jedny karty nestačí: Barevný svět hracích karet, kterou připravilo Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích společně s Clubem sběratelů hracích karet, představí historii a vývoj kartýřského řemesla, pestrost karetních druhů, velikost karetních listů, jejich tvary, obsah či grafické zpracování. Expozici lze navštívit v historické budově na Senovážném náměstí od 15. září 2017 do 14. ledna 2018 každý den s výjimkou pondělků (není-li svátek) od 9:00 do 17:30 hodin.

ČESKÉ BUDĚJOVICE – Návštěvníci budou poznávat základní pojmy označující jednotlivé sady karet a prohlédnou si výtvory nejvýznamnějších jihočeských kartýřů a výtvarníků, Mikolášem Alšem počínaje, přes českobudějovického Macháčka, Weiberzahna, či jindřichohradeckého Landfrase. Prohlédnou si karetní hry navržené Adolfem Bornem nebo Karlem Tomanem.  

K vidění budou i dětské hry Rolnička, Sherlock Holmes, kvarteta s dopravní tematikou, pohádková kvarteta, či kvarteta seznamující hráče s rozmanitostí flóry a fauny. Milovníky tajemna okouzlí v Jihočeském muzeu staré tzv. cikánské věštecké karty, taroty i nejmodernější vykladačské karetní hry. Lidé zde objeví exotické karty pocházející z Japonska, Číny, Vietnamu a Indie.

Zajímavou stránkou karetních listů jsou jejich reversy s nespočetnými variacemi a dekory. Návštěvnky překvapí množství tvarů hracích karet, které se vyvinuly na základě technických možností výrobců a díky kreativitě výtvarníků. Sběratelsky jsou velmi atraktivní. „Expozice prezentuje i touhu výtvarníků přinést svůj vlastní pohled, fantazii a kreativitu při ztvárnění karetních motivů. V nich se odráží historie i současnost, živá i neživá příroda, realita i abstrakce,“ zdůrazňuje garantka výstavy Nora Jelínková z Jihočeského muzea v Českých Budějovicích.

Ozvou se potomci Aloise Macháčka?

Výstava není určená jen karbaníkům a milovníkům stolních her. Ukáže široké veřejnosti velkou rozmanitost a krásu zábavy, která slouží k rozptýlení i poučení. V dnešní přetechnizované době umožní nabízená kratochvíle překlenout generační rozdíly a zpříjemní celým rodinám podzimní večery. Ve výstavním sále najdou příchozí rovněž karetní doplňky – karetní lisy, hrací stolky, předměty s karetní tématikou. Připravené karetní hry vybídnou karbaníky k turnajům pořádaným přímo na půdě Jihočeského muzea.

K zakoupení budou dvouhlavé mariášové hrací karty „Alois Machaczek in Budweis“ s německými kameny, vydané ve spolupráci se sběratelem Milanem Bednářem speciálně k aktuální výstavě. Katalog karetních her připomene, jaké druhy karet se u nás nejčastěji používaly a používají. Na jednotlivých exponátech se představují výrobní techniky od dřevořezu, přes perokresbu a fotografii, až k počítačovému zpracování obrazu.

Jihočeské muzeum připojuje výzvu: „Hledáme potomky kartýře Aloise Macháčka (dříve psáno Machaczek), jenž v době 1850 - 1890 bydlel na Wienerstrasse 336 (dnes ulice Karla IV. č. p. 6/100) a vyráběl zde hrací karty. Získané informace využijeme pro vznikající článek o této osobnosti. Prosíme, kontaktujte nás buď osobně na recepci hlavní budovy Jihočeského muzea v Českých Budějovicích nebo volejte na číslo: 775 543 575.“

(lho, tzm)
Foto archiv Jihočeského muzeaka02


Přidej komentář