Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jen pro ten dnešní den stojí za to žít. Třeba v Táboře

ono01
Oldřich Nový je právem považovaný za jednu z největších hvězd českého filmu a divadla třicátých a čtyřicátých let 20. století, kdy ztvárnil také hlavní roli v divácky nesmírně oblíbeném snímku Kristián
17.01.2019 11:48 | Ladislav Lhota

Věta ze slavné písně připomíná ještě slavnější film Kristián a jeho protagonisty Oldřicha Nového, Adinou Mandlovou, Natašou Gollovou, jimž je spolu s mnoha jejich hereckými kolegy z časů první republiky a válečného Protektorátu Čechy a Morava věnovaná putovní výstava Hvězdy stříbrného plátna s podtitulem Sláva, úspěchy, skandály, pády nejznámějších filmových a divadelních herců a hereček. Zastavila se v táborské Galerii 140 od 17. ledna do 3. března.

TÁBOR – Na výstavě jsou k vidění originály i reprinty filmových plakátů a dobových karikatur, historické oděvy a doplňky, také památky osobní povahy vztahující se k hereckým osobnostem. Všechny tyto artefakty přibližují populární osobnosti divadelních scén a hlavně filmového plátna, které se díky rozmachu filmového průmyslu ve třicátých a čtyřicátých létech 20. století dostaly do povědomí široké veřejnosti. Zmiňované období se právem nazývá zlatým věkem domácí kinematografie.   

V té době se rozvíjela kariéra legendárních režisérů Lamače, Machatého, Friče, Slavínského, Vávry. Jejich zásluhou vznikly nesmrtelné filmy Přednosta stanice, Ducháček to zařídí, Eva tropí hlouposti, Hotel Modrá hvězda, Noční motýl, Kristián, Nebe a dudy, Pohádka máje, Cesta do hlubin študákovy duše, Valentýn Dobrotivý, Mravnost nade vše a mnoho dalších. Zářily v nich herecké hvězdy Baarová, Beneš, Burian, Fabianová, Ferbasová, Gollová, Haas, Höger, Kabátová, Mandlová, Marvan, Matulová, Nový, Ondráková, Pešek, Plachta, Vítová.

Jen málo Čechů však zažilo tak rychlý vzestup a vzápětí hluboký pád jako někteří prvorepublikoví a protektorátní herci a herečky. Snad nikdo si nevysloužil tolik obdivu a po druhé světové válce tolik zloby a nenávisti jako Lída Baarová, Adina Mandlová, Nataša Gollová nebo Vlasta Burian. Ani další ze slavných osobností filmu či divadla neměly v době komunismu ustláno na růžích – Zita Kabátová, Hana Vítová, Věra Ferbasová nebo Soňa Červená. Jiní byli přesvědčenými stoupenci komunistických ideálů jako třeba Jindřich Plachta. Další se prosadili v exilu na evropské filmové scéně (Anny Ondráková) nebo v Hollywoodu (Hugo Haas).

(lho, tzg)
Foto archiv Galerie 140


ono02


Přidej komentář