Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeši oslavují Emu Destinnovou po sedmadvacáté

sva01
Leoš Svárovský je dirigentem Filharmonie Brno a zároveň prezidentem festivalového předsednictva Hudebních slavností Emy Destinnové
25.08.2016 14:56 | Ladislav Lhota

Hudební slavnosti Emy Destinnové (HSED) s mezinárodní účastí špičkových těles a interpretů vstupují do 27. ročníku. Jihočeského posluchače a diváka potěší koncerty vážné hudby od 25. srpna do 15. září nejen v krajské metropoli, ale také v Písku, Třeboni, Borovanech a Tučapech. Poprvé v historii se festival prezentuje společně s Brucknerfest Linz, jehož 36. ročník naváže na HSED od 18. září do 7. října.

JIŽNÍ ČECHY – Hlavní událostí letošních HSED se bezesporu stanou dva symfonické koncerty. V divadelním sále českobudějovického DK Metropol se ve čtvrtek 8. září představí Symfonický orchestr Hlavního města Prahy FOK řízený Tomášem Braunerem. Nejprve zazní Pohádka od Josefa Suka, scénická hudba k Zeyerovu činohernímu kusu Radúz a Mahulena. Následuje Koncert pro lesní roh a orchestr č. 1 Es dur, op. 11 od Richarda Strausse se sólistkou na lesní roh Zuzanou Rzounkovou.

Bonbónkem večera s FOK v Metropolu bude Symfonie č. 5 c moll, op. 67 „Osudová“ Ludwiga van Beethovena. „Každý festival vážné hudby by měl obsahovat skladby od Beethovena a Dvořáka. Snažím se to dodržovat,“ usmívá se festivalový ředitel Antonín Kazil. Na hudbu Antonína Dvořáka se fanoušci mohou těšit v úplném závěru slavností při symfonickém galakoncertu v Pavilonu „T“ na Výstavišti České Budějovice ve čtvrtek 15. září, kde vystoupí Filharmonie Brno s dirigentem Leošem Svárovským.    

Závěrečný galakoncert vyplní hudební skvosty, které dosud nikdy nezazněly v jihočeské metropoli: Dvořákova Píseň bohatýrská, opus 11, která je autorovou poslední orchestrální skladbou, dále Straussovy Písně („Napsal jich dvě stě, my jich uděláme pět,“ upřesňuje Antonín Kazil) a Symfonie č. 1 D dur „Titan“ od českého rodáka Gustava Mahlera, jenž shodou okolností ve Vídni roku 1898 s velkým úspěchem dirigoval premiéru Písně bohatýrské.  

Na pódiu bude čtrnáct prvních houslí

Proč uvedená díla čekala tak dlouho na uvedení v Českých Budějovicích, přestože v kulturním světě jsou oblíbená a žádaná? „Důvody jsou dva,“ vysvětluje Antonín Kazil. „Nemáme tady dostatečně početné symfonické těleso – brněnská filharmonie přijede se stovkou muzikantů, bude mít čtrnáct prvních houslí, dvanáct druhých, deset viol – a chybí nám akustický sál pro tak velký orchestr. Jediné místo, kde můžeme hrát, je nový pavilon „T“ na výstavišti,“ doplňuje ředitel k večeru, jehož hvězdou bude německá sopranistka Nancy Weissbach.

U soutoku Malše s Vltavou se uskuteční rovněž zahajovací varhanní koncert, jehož protagonisty v kostele Sv. Jana Nepomuckého 25. srpna budou Henry Purcell (trumpeta, varhany), Ludmila Dvořáková (varhany) a Petr Dostál-Berg (tromba soprána, sofar), kteří předvedou skladby J. Clarka, J. S. Bacha či K. M. Kopřivy. Ve stejném kostele o čtyři později dojde v podání českých a německých umělců na hudebně taneční představení Řehoř na skále aneb Vyvolený. Snoubí se v něm duchovní program s tancem, recitací a hudební improvizací.

Dva komorní koncerty si vychutnají diváci v barokním sále Jihočeského muzea v Českých Budějovicích. Dílo Josepha Haydna či Bély Bartóka přednesou v pondělí 5. září členové Filharmonie Brno – Marie Petříková (housle), Emil Drápela (klarinet) a Dana Drápelová (klavír). S tvorbou G. F. Händela, L. van Beethovena nebo J. Brahmse seznámí posluchače 13. září mladí chorvatští umělci Aida Vidović Krilanović (mezzosoprán), Milo Krilanović (hoboj) a Alberto Frka (klavír).

Hudba spojuje regiony

Naopak velmi zkušené a na HSED vždy vděčným potleskem provázené Panochovo kvarteto se představí na zámku v Borovanech v pátek 9. září (J. Haydn, G. Puccini, J. Suk, A. Dvořák). Předcházet bude varhanní koncert v kostele Sv. Jakuba v Tučapech 2. září pořádaný k poctě jihočeskému rodákovi a jednomu z největších světových dirigentů Karlu Ančerlovi. Vystoupí znovu Henry Purcell, Ludmila Dvořáková a Petr Dostál-Berg.

Pod klenbou kostela Sv. Jiljí v Třeboni se v úterý 6. září rozezní hlasy mužského pěveckého souboru Schola Gregoriana Pragensis (zakladatel a umělecký vedoucí David Eben) při Messe de Notre Dame od Guillauma de Machauta. Další z varhanních koncertů se uskuteční v Děkanském chrámu Páně v Písku 12. září, jemuž bude dominovat hudba J. S. Bacha, A. Dvořáka či G. Böhma. K nástroji usedne Irena Chřibková, zazpívá Magdalena Kulhanová (soprán).

Hudební slavnosti Emy Destinnové se poprvé v historii prezentují společně se svojí starší obdobou, Brucknerfestem Linz, jehož 36. ročník začíná v Hornorakouské metropoli 18. září. „Centra dvou sousedních regionů po létech znovu navazují spolupráci a zásluhu na tom má hudba. V Linci hraje Vídeňská filharmonie, Česká filharmonie i vynikající Bruckner Orchester, který snad přivítáme za rok u nás. Návštěvu Lineckého festivalu mohu jenom doporučit. Vstupné není vysoké a lidé si v akustickém sále budou připadat jako v říši snů,“ uzavírá Antonín Kazil.

Ladislav Lhota
Foto archiv HSED



Přidej komentář