Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeši pečují o válečné hroby. Dostali plaketu

240223pvh01
Jihočeský kraj získal Pamětní plaketu za příkladnou péči o válečné hroby, kterých se na jihu Čech eviduje bezmála sedmnáct set. Plaketa je vyrobená z mosazi pokovené starostříbrem, tvar připomíná slzu odkazující na smutek pozůstalých
24.02.2023 15:39 | Ladislav Lhota

Jihočeský kraj získal ocenění za aktivní a příkladnou koordinaci péče o válečné hroby. Pamětní plaketu převzala 23. února z rukou zástupce Ministerstva obrany zaměstnankyně Krajského úřadu Jihočeského kraje Zuzana Lerchová, která má na starosti agendu péče o válečné hroby. Spolu s Jihočeským krajem získal ocenění také Královéhradecký, Liberecký a Olomoucký kraj.

JIŽNÍ ČECHY – Základním motivem aversu pamětní plakety je plamen symbolizující všespalující oheň války i plamínky svíček na hrobech padlých. Přeneseně zvýrazňuje věčnou paměť na válečné oběti, kterou je třeba udržovat. Tvar připomíná také slzu odkazující na smutek pozůstalých. Základní motiv je doplněný stylizovanou stélou s českým lvem. Odkazuje na hroby vojáků padlých za vlast po celém světě až do dnešních dnů. Symboliku doplňují nápisy Péče o válečné hroby a Ministerstvo obrany České republiky. Na reversu je přes základní motiv položený znak doplněný v horní části opisem Ministerstvo obrany, dole opisem České republiky.

Pamětní plaketa je vyrobená z mosazi pokovené starostříbrem. „Máme dlouhodobý cíl proměnit Krajský úřad Jihočeského kraje na nejlepší krajský úřad v republice. Ocenění od Ministerstva obrany dokládá, že u nás pracují skuteční profesionálové, díky nimž se nám daří naplňovat tuto vizi,“ uvedl ředitel krajského úřadu Lukáš Glaser. Dodal, že obsahem agendy je koordinace péče o válečné hroby v rámci sedmnácti obcí s rozšířenou působností. Celkem se v Jihočeském kraji eviduje 1 667 válečných hrobů a pietních míst. „Svoje úkoly se samozřejmě snažím plnit poctivě, ale vůbec mě nenapadlo, že budu oceněná takovým hezkým způsobem,“ vyjádřila potěšení Zuzana Lerchová.

Pamětní plaketu za aktivní a příkladnou koordinaci péče o válečné hroby uděluje Ministerstvo obrany právnickým a fyzickým osobám, které se významným způsobem zasloužily o péči, údržbu a úpravu válečných hrobů v České republice nebo v zahraničí, případně se významným způsobem angažovaly v oblasti péče o válečné hroby. O udělení plakety rozhoduje ředitel Odboru mimorezortní spolupráce Sekce personální MO na základě odůvodněného návrhu. Pamětní plaketa se předává slavnostním způsobem společně s předávací listinou. Evidenci Pamětních plaket a seznam oceněných vede referát válečných hrobů SP MO.

(lho, bro)
Foto archiv Krajského úřadu Jihočeského kraje


240223pvh02


Přidej komentář