Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeši se mohou vypravit za hudbou a divadlem do Lince

lin01
Hornorakouská metropole Linec nabízí jihočeským návštěvníkům řadu kulturních produkcí, které si mohou diváci užít například v Hudebním divadle anebo v Brucknerhausu na břehu Dunaje
07.07.2019 13:59 | Ladislav Lhota

Jihočeský kraj reprezentovaný zejména městy České Budějovice a Český Krumlov, a nyní Evropské hlavní město kultury, kterým je hornorakouská metropole Linec, nabízejí společně kulturní zážitky. Pomáhá jim v tom příhraniční projekt Kultura spojuje přes hranice – dovolená s kulturou v Linci a jižních Čechách. Spolupráce mezi regiony vznikla díky iniciativě Turistického svazu Linec s podporou fondu Interreg. Cílem projektu je vzájemná propagace pestré kulturní nabídky, v níž dominují především koncertní a divadelní aktivity.
JIŽNÍ ČECHY / HORNÍ RAKOUSKO – V rámci zmíněného projektu budou hosté z Lince a Horního Rakouska průběžně seznámení s nabídkou koncertů a divadelních představení v Českých Budějovicích resp. Českém Krumlově, nabídka lineckých kulturních institucí se bude propagovat v jižních Čechách. Za tím účelem vznikly dvě brožury v celkovém nákladu čtyřicet tisíc kusů, které se budou cíleně distribuovat mezi kulturně orientovanou veřejností. Navíc se plánují další marketingové akce a různá setkání za účelem kulturního propojení obou regionů.

České Budějovice a Linec, hlavní města Jihočeského kraje a Spolkové země Horní Rakousko, dělí od sebe přibližně sto kilometrů. Kulturním propojením se podpoří také výměna zkušeností mezi zástupci obou metropolí a vytváření nových hodnot v oblasti turistiky. V Linci se nachází Hudební divadlo, jeden z nejmodernějších operních domů v Evropě. Patří k Zemskému divadlu, kde se každoročně uskuteční více než osm set představení v žánru opery, činohry a malých divadelních forem. Spolu se dvěma stovkami koncertů v Brucknerhausu se uskuteční ročně tisícovka představení v obou kulturních stáncích.

Komentované prohlídky jsou i v češtině

Kulturní program města na Dunaji doplňují četná muzea, jmenovitě Ars Electronica Center nebo umělecké muzeum Lentos. Hudební divadlo hostí operu, operetu, muzikál a tanec. Doma je zde i známý Brucknerův orchestr. V umělecké sezoně 2019–20 uvidí návštěvníci dvaadvacet her. Šňůru představení odstartuje 7. září muzikál Sister Act. Na uvedení čeká jedenáct operních kusů, k tanečním vrcholům se jistě zařadí Stravinského Svěcení jara nebo Popelka od Sergeje Prokofjeva. Linecké Hudební divadlo nabízí rovněž komentované prohlídky v němčině, angličtině a češtině, při nichž návštěvníci nahlédnou do zákulisí.

V koncertním domě Brucknerhaus na břehu Dunaje je přítomný génius skladatele a varhaníka Antona Brucknera. Celoročně se zde konají koncerty klasické hudby, ale i jiných žánrů. Při Mezinárodních Brucknerových slavnostech v Linci od 4. září do 11. října 2019 (data Brucknerova narození a úmrtí) bude na programu více než třicet koncertů s vynikajícím obsazením rakouskými i zahraničními umělci. Ve zbytku sezony se lidé mohou těšit na dalších sto padesát koncertů. V nabídce nechybí recitál hvězdného pianisty Rudolfa Buchbindera nebo vystoupení Clevelandského orchestru se šéfdirigentem Franzem Welserem-Möstem.

(lho, tzc)
Foto archiv Jihočeské centrály cestovního ruchu

Top kulturních událostí v Linci 2019:

Mezinárodní pouliční festival Pflasterspektakel, 18. až 20. července, centrum
Mezinárodní Brucknerovy slavnosti, 4. září až 11. října, Brucknerhaus
Muzikál: Chicago, od 7. září, Hudební divadlo
Ars Electronica Festival „Out of the box“, 5. až 9. září, PostCity


lin02
lin03


Přidej komentář