Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeši v Bretani nenamáčeli večer prádlo

bre01
Součástí výstavy Návraty do Bretaně II v Komorní galerii u Schelů v českobudějovické Panské ulici je také olej z dílny akademické malířky Renaty Štolbové s názvem Vzpomínka na Bretaň se Š. (2019)
04.11.2019 10:39 | Ladislav Lhota

Vernisáž výstavy Návraty do Bretaně II odstartovala 1. listopadu program festivalu Bonjour Budějovice 2019, který pořádá Francouzská aliance jižní Čechy ve spolupráci s městem České Budějovice, francouzským městem Lorient, Krajským úřadem Jihočeského kraje a Francouzským velvyslanectvím v České republice. Návraty do Bretaně II. v českobudějovické Komorní galerii u Schelů představují výtvarná a fotografická díla deseti členů spolku Hortensia. Budou k vidění do 23. 11.

Č. BUDĚJOVICE – Spolek Hortensia vznikl při Komorní galerii u Schelů na jaře 2006. Sdružuje výtvarníky a fotografy, odborníky i přátele výtvarného umění, historie, hudby, literatury, architektury a památek zejména se vztahem k Francii, partnerskému regionu Jihočeského kraje, kterým je Bretaň a partnerskému městu Českých Budějovic – Lorientu v Bretani. Hortensia uspořádala řadu výstav ve Francii (Lorient, Erquy, Paříž), v Čechách i Horním Rakousku a představila tři hlavní projekty: Duchovní krajina (jihočeské kapličky a boží muka, posléze i bretaňské kalvárie) se třinácti reprízami, Návraty do Bretaně (pět repríz), Z Čech až na konec světa (tři reprízy). 

Aktuální výstava Návraty do Bretaně II čerpá převážně ze skupinových bretaňských pobytů organizovaných pro členy Hortensie v posledních létech a také z tvůrčího pobytu v Erquy u Marty Železné – Davouze. „Patrně se jedná o naši poslední výstavu spojenou s Bretaní. Většina z nás dosahuje vysoce důchodového věku, potenciál je vyčerpaný. Expozice je však velmi kvalitní a prospěšná. Může inspirovat řadu lidí k návštěvě Bretaně. Zařadili jsme i díla dvou zemřelých členů, malíře Štěpána Mikuláše Mareše a fotografky Růženky Švecové,“ připomíná vystavující malířka Alena Schelová, která absolvovala čtrnáct výjezdů do barvitého regionu ve Francii.

K festivalu patří koncerty a ochutnávky

Do desítky prezentovaných umělců se řadí ještě Miroslav Konrád, Josef Synek, Renata Štolbová, Josef Velčovský (obrazy a grafika), Bohuslava Maříková, Jiří Tiller (fotografie) a Petr Schel (sochy). Čím se Bretaň stala pro Jihočechy inspirativní? „Myslím, že v Evropě není jiná země, která by měla tolik tajemství, všelijakých skřítků a záhadných postav. Říká se o nich, že neublíží člověku s dobrými úmysly, ale musí se dostát jejich zákonům. Zamést večer před prahem, nenamáčet večer prádlo, nenechat po setmění vodu v lavoru. Skřítci jsou všude a my se jich trošku báli. Štěpán Mikuláš Mareš je opravdu viděl a znázornil je ve svých pracech,“ říká Alena Schelová.

Festival Bonjour Budějovice 2019 pokračuje v sídle Francouzské aliance jižní Čechy na náměstí Přemysla Otakara II., kde 6. listopadu v 15 hodin začne program Chvilka s pohádkou, a kavárně Měsíc ve dne v Nové ulici. Tam se ve stejný den od 19.30 bude podávat Káva po francouzsku. Farkatéka v ulici Dr. Stejskala nabídne 8. listopadu od 19.30 Ochutnávku alaských vín, v Horké vaně (Česká ulice) se 9. listopadu od 19.30 uskuteční koncert skupiny Šarivari. Francouzská aliance ve svém sídle 13. listopadu v 19.30 uspořádá vernisáž výstavy L´Explosition Mélangéé. Tečku učiní koncert skupiny Vince & The Huby's v Horké vaně 15. listopadu od 19.30 hodin.

Ladislav Lhota
Foto autor         


bre02
bre03
bre04
bre05
bre06


Přidej komentář