Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeská Evita oslňuje možná víc, než film s Madonnou

gem01
Písecká rodačka Michaela Gemrotová představuje muzikálovou Evitu v nastudování Jihočeského divadla na jevišti českobudějovického DK Metropol. V hlavní roli alternuje Michaela Nosková
02.04.2019 11:56 | Ladislav Lhota

Poválečná první dáma Argentiny, skloňovaná jako Evita, inspirovala svým příběhem slavnou dvojici muzikálových tvůrců Tim Rice (texty) – Andrew Lloyd Webber (hudba). Jejich dílo od premiéry v londýnském West Endu roku 1978 obletělo svět. Zapsalo se také filmovým zpracováním s Madonnou a Antoniem Banderasem. Muzikálová Evita v produkci Jihočeského divadla (premiéra v DK Metropol 29. března 2019) se může měřit s nejzdařilejšími inscenacemi a oslňuje možná víc, než filmová verze. 

Č. BUDĚJOVICE – Režisér Lumír Olšovský, který je šéfem muzikálového a operetního souboru plzeňského Divadla J. K. Tyla, nikoliv do větru sliboval, že inscenace bude v několika ohledech mimořádná. „Mám takový sen, že na Evitu nepřijdou lidi jenom jednou, ale budou se vracet do hlediště,“ přál si v generálkovém týdnu, kdy představení dostávalo svoji tvář. K základům úspěchu, který potvrdily nadšené ovace ve stoje na konci premiérového večera, patřila volba hlavních představitelů.

Do role Evity obsadil Olšovský mnoha muzikály na předních pražských scénách prověřené generační souputnice Michaelu Gemrotovou (Fantom opery, Angelika, Ples upírů) a Michaelu Noskovou (Děti ráje, Ples upírů). První z nich, třiatřicetiletá rodačka z Písku, která je zároveň operní pěvkyní a prošla si angažmá v pražském Národním divadle, doslova prozářila úvodní představení na prknech Metropolu. Pěveckým výkonem, ženským půvabem, charismatem i díky kulisám vyčnívala její Evita vysoko nad davy argentinského lidu (jeviště zaplňují členové sboru a baletu JD, dětského pěveckého sboru Jitřenka, pěvecko-taneční company) a nejednoho diváka připravila o slzičku.

Mnoha lidem alespoň na chvíli zpříjemnila život

Michaela Gemrotová pečlivě studovala literaturu a dokumenty o druhé manželce prezidenta Peróna (po jeho boku stála Evita od roku 1946 do předčasné smrti v roce 1952), která se vypracovala k prestižnímu postavení z velmi nuzných poměrů. „Chtěla jsem vidět, jak mluvila, jakým způsobem z ní zářilo světlo. Měla složitý osud, ale byla to opravdová dáma, která mnoha lidem alespoň na chvíli zpříjemnila život. Ano, byla i velice naivní a totálně zruinovala státní pokladnu. Nekoukala moc daleko,“ vylíčila zpěvačka svůj pohled na Evu Mariu de Perón, do jejíž postavy se vtělila v Jihočeském divadle.

Role Evity patří k pěveckým oříškům. Neobsahuje pouze slavnou ústřední píseň Don´t cry for me Argentina (díky skvělému přebásnění Michaela Prostějovského uslyší diváci celý muzikál v češtině) a další známé melodie, ale pro pěvecké hrdlo také nelehká intonační cvičení. „Jsou tam těžké nástupy, těžké rytmy. Je to strašně náročné hudebně. Naštěstí se mi to nějak podařilo dostat do hlavy. Zpívám Evitu dost klasicky, ale nemá to nic společného s operou. Řekla bych, že je to zahraničně muzikálové zpívání,“ uvedla Michaela Gemrotová, která se během představení čtrnáctkrát převlékne do působivých kostýmů s doplňky a šperky dovezenými z amerického vintage butiku.   

Do hlavní mužské role Evitina odpůrce Che se mistrně vpravil domácí Lukáš Randák. Nelze pochybovat, že mu byla ušitá na míru. Alternuje hostující Lukáš Adam. Postavu Juana Dominga Peróna ztvárňuje charismatický Oldřich Kříž v alternaci s Josefem Škarkou. Zpěváka a Evitina milence před příchodem do Buenos Aires hrají střídavě Jiří Daniel s Martinem Dobíškem, milenkou prezidenta je Zuzana Benešová nebo Michaela Danielová. Hudebního nastudování se ujal Martin Peschík (hudební příprava Vojtěch Adamčík, Martin Peschík, Mikoláš Troup, dirigenti Martin Peschík, Jakub Žídek), choreografie se zhostil Lukáš Vilt, scénu připravil Ondřej Zicha, kostýmy Veronika Hindle. 

Nejbližší představení muzikálu Evita jsou na programu v DK Metropol 5., 6., 9. a 18. dubna.    

Ladislav Lhota
Foto autor (1) a Petr Zikmund (5)


gem02
gem03
gem04
gem05
gem06


Přidej komentář