Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeská kultura a tradice zaplní po tři dny Linec

lin01
Hlavní náměstí v hornorakouském Linci na tři květnové dny dostane podobu jihočeské vesnice, kde návštěvníky zaujmou také ukázky klasických řemesel
12.05.2019 13:10 | Ladislav Lhota

Do hornorakouského Lince směřuje dosud nevídaná jihočeská zážitková vlna. Bude hodně vidět, slyšet, cítit i chutnat. Centrum spolkového hlavního města se od čtvrtka 16. května do neděle 19. května ocitne v záplavě jihočeské gastronomie, kultury, architektury, ukázek z řemesel, tradic, umění a rovněž turistických nabídek. Pořadatelé očekávají, že jihočeskou přehlídku navštíví kolem 300 tisíc lidí.

LINEC / JIŽNÍ ČECHY – Inspirací ke vzniku projektu Südböhmen zu Gast in Linz - Jižní Čechy hostem v Linci z dílny Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) byl přetrvávající a nepříjemný paradox. Přestože Hornorakušané mají jižní Čechy doslova za dveřmi, nepatří mezi jejich nejčastější návštěvníky. „Chceme to změnit. Hlavním cílem projektu je ukázat jižním sousedům, jak atraktivní turistický potenciál mají na dosah ruky. S Rakušany jsme těsně spjati historicky. Asi není třeba připomínat, že první koněspřežní železnice na evropském kontinentu směřovala z Českých Budějovic právě do Lince,“ zdůrazňuje hejtmanka Jihočeského kraje Ivana Stráská.

Podle ředitele Jihočeské centrály cestovního ruchu (JCCR) Jaromíra Poláška se Rakušané raději ubytují u hranic na domácí straně a do Česka vyrážejí jen na jednodenní výlety. Dokladem jsou údaje Českého statistického úřadu. Vyplývá z nich, že v počtu přenocování v hromadných ubytovacích zařízeních na jihu Čech loni obsadili Rakušané čtvrté místo pomyslného žebříčku za Němci, Číňany a Holanďany. „Tuším, že hlavní příčinou je někdejší železná opona, která jižní Čechy od Horního Rakouska neprodyšně oddělila na celá desetiletí. Rakušané nevědí, co je u nás čeká,“ míní Jaromír Polášek.

Z Hlavního náměstí se stane jihočeská ves

Vlajkovou lodí jihočeské účasti na tradičních jarních městských slavnostech v Linci je Budějovický Budvar. Dalšími partnery jsou zastoupení agentury CzechTourism ve Vídni, Velvyslanectví České republiky v Rakousku, agentura Czech Trade, Jihočeské letiště a Linzer City Ring, nezisková organizace, která se zabývá pořádáním prezentací, trhů a prodejních akcí v centru města. Hlavní město Horních Rakous má 198 tisíc obyvatel a dalších více než 100 tisíc tam denně dojíždí. V celé aglomeraci žije na čtvrt miliónu obyvatel. Jihočeský kraj s devíti desítkami vystavovatelů na tři dny obsadí nejatraktivnější lokality lineckého centra – Hauptplatz, Landstraße, Promenade i Martin Luther Platz.

Hlavní náměstí v Linci dostane tvář pravé jihočeské vesnice s návsí lemovanou stavbami ve stylu selského baroka. Návštěvníci ochutnají tradiční kuchyni, pivo i další nápoje a shlédnou ukázky lidových řemesel. Na hlavním pódiu vystoupí jihočeské folklorní soubory, dojde i na kuchařskou show. Dominovat bude stan Budějovického Budvaru. Promenade se promění na malé středověké město a rytířský tábor. Kulturní program zahrne historickou hudbu a rytířské souboje. V Landstraße se budou prezentovat jednotlivé turistické oblasti jižních Čech, které nabídnou své typické regionální produkty: keramiku, sklo, suvenýry, ale i krajové speciality a nápoje. Nebudou chybět pouliční umělci.

Na Martin Luther Platz zavládne oddychová atmosféra. K dispozici bude fresh zóna s nabídkou lehkých moderních pokrmů, kavárnou a čajovnou. Pohodovou kulisu dotvoří akustická hudba. Jihočeský festival v Linci doprovodí B2B seminář pro rakouské touroperátory a novináře. V krásných prostorách Redoutensäle se uskuteční prezentace regionu jižní Čechy, Jihočeského letiště České Budějovice, turistických oblastí a jejich partnerů. Starostové partnerských měst z česko-rakouského příhraničí se zúčastní i slavnostního Festaktu ke třiceti létům od pádu železné opony a patnáctému výročí vstupu ČR do EU a také konference Evropského regionu Dunaj – Vltava (ERDV).

(lho, tzc)
Foto archiv JCCRPřidej komentář