Magazín kulturního dění v Praze a okolí

Jihočeská Thálie: Diváci ocenili Prodanou nevěstu

kha01
Jihočeskou Thálii za roli Jeníka v opeře Prodaná nevěsta si díky hlasování diváků odnáší slovenský pěvec Amir Khan. Velký umělecký úspěch zaznamenává hned při svém debutu před náročným publikem v České republice
29.04.2019 22:44 | Ladislav Lhota

Na pódiu Jihočeského divadla se v pondělí 29. dubna slavnostně rozdávaly tradiční ceny za nejlepší výkony v inscenacích, které měly premiéru v roce 2018. Ceny Stanislavy Součkové a Karla Rodena ve dvaadvacátém ročníku Jihočeské Thálie dostali umělci za operní, činoherní a baletní jevištní výkony. Do rukou herců Malého divadla putovaly ceny Arnoštky a Matěje Kopeckých. Ocenění a sošku získala také divácky nejoblíbenější inscenace, jakož i nejoblíbenější umělci v ženské a mužské kategorii.  

Č. BUDĚJOVICE – Držiteli Jihočeské Thálie 2018 se stali v oboru balet Petronela Bogdan a Magnum Phillipy, v oboru činohra Beáta Kaňoková a Pavel Oubram, v oboru opera Eliška Weissová a Titusz Tóbisz a za role v inscenacích souboru Malého divadla Lucie Valenová a František Hnilička. Cenu za nejoblíbenější inscenaci roku 2018 udělili diváci opeře Prodaná nevěsta v režii Marka Mokoše, v níž roli Mařenky ztvárnila Jana Šrejma Kačírková, kterou také diváci zvolili nejoblíbenější umělkyní. Nejoblíbenějším umělcem Jihočeského divadla se stal Amir Khan, jenž v Prodané nevěstě vystoupil v roli Jeníka.

Také letos se předávala cena Českého rozhlasu za rozhlasové herectví. Tentokrát ji z rukou ředitele Českého rozhlasu České Budějovice Zdeňka Duspivy převzal herecký senior Petr Červinka. Vynikl v roli prezidenta Emila Háchy pro cyklus dokudramat Česká kronika a v roli spisovatele Jaroslava Seiferta. Galavečer „splněných snů a tajných přání“ režíroval umělecký šéf opery JD Tomáš Studený, moderovali členové Malého divadla Martin Dobíšek a Vít Pískala.

Thálie odstartovala Sondu

Vyhlášením výsledků Jihočeské Thálie za uplynulý rok zároveň odstartoval druhý ročník festivalu Sonda / To nejlepší z vašeho divadla, který je přehlídkou nejlepších inscenací vzniklých na první jihočeské scéně za uplynulé roční období. V programu galavečera se představil orchestr Jihočeského divadla s dirigentem Martinem Peschíkem a zazněly melodie z muzikálu Evita v podání Michaely Noskové, Teresy Branne či Lukáše Randáka

Skleněnou sošku pro Jihočeskou Thálii 2018 navrhl mladý designér Karel Jankovský (1991). Rodák z Kutné Hory navštěvoval Střední uměleckoprůmyslovou školu ve Světlé nad Sázavou a posléze vystudoval ČVUT v Praze v oboru Průmyslový design. V současnosti působí ve sklárně Bomma, která sídlí ve Světlé nad Sázavou. Na ocenění nejlepších divadelních výkonů se finančním příspěvkem tradičně podílel Nadační fond Jihočeského divadla, nepostradatelný partner galavečera.

(lho, tzd)
Foto Petr ZikmundPřidej komentář